New York/Washington 16. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Franklin II)
 
Niekoľko ľudí zatkli v piatok večer v New Yorku počas protestu proti tomu, že prezident Donald Trump vyhlásil stav núdze na hranici USA s Mexikom. Demonštrácia sa konala pred newyorským hotelom, ktorý nesie Trumpovo meno, informovala v sobotu tlačová agentúra AP

Policajti zatýkajú demonštrantku počas protestu pred newyorským hotelom, ktorý nesie meno amerického prezidenta Donalda Trumpa

Polícia ešte nevedela presne uviesť, koľko ľudí vzala do väzby spred budovy Trump International Hotel & Tower vo štvrti Manhattan.
Video zachytávalo protestujúcich, ako pokojne kráčajú s rukami spútanými za chrbtom, keď ich policajti odvádzajú do služobných dodávok. Demonštranti budú zrejme obvinení z narušovania verejného poriadku a brzdenia premávky.
Protestujúci držali pred 44-poschodovým hotelom na križovatke Columbus Circle pútače s textom “Trump je stav núdze”.
Trump vyhlásil stav núdze na americko-mexickej hranici v piatok, aby si tak bez súhlasu Kongresu zaistil ďalšie peniaze na výstavbu dlho sľubovaného múru.
Prezident označil situáciu na južných hraniciach Spojených štátov za “humanitárnu” a bezpečnostnú krízu. “Súčasná situácia na južných hraniciach predstavuje bezpečnostnú a humanitárnu krízu, ktorá ohrozuje základné národné bezpečnostné záujmy…,” uvádza sa v jeho vyhlásení, podľa ktorého najväčšiu hrozbu pre bezpečnostné záujmy USA predstavuje “zločinnosť a pašovanie drog”. A práve toto pripisuje ilegálnym migrantom prenikajúcim do USA cez južnú hranicu.
Demokrati hneď informovali, že Trumpov stav núdze súdne napadnú, pretože podľa nich ide o porušenie ústavy Spojených štátov – prezident si prisvojil kompetencie Kongresu, ako tvrdia.
Už niekoľko hodín po vyhlásení stavu núdze bola podaná žaloba v mene troch texaských vlastníkov pôdy. V nej sa uvádzalo, že Trump porušuje ústavu USA a plánovaný múr bude porušovať aj ich vlastnícke práva, informovala tlačová agentúra Reuters.
Štáty Kalifornia a New York oznámili, že takisto plánujú podať žalobu.
Takisto justičný výbor v demokratmi ovládanej Snemovni reprezentantov, dolnej komore Kongresu, niekoľko hodín po Trumpovom kroku uviedol, že začal vyšetrovať jeho vyhlásenie stavu núdze.
Demokrati v tomto výbore požiadali v liste Trumpa, aby predložil právne dokumenty na podporu rozhodnutia, ktoré viedlo k vyhláseniu stavu núdze – určili mu budúci piatok 22. februára ako konečný termín dodania dokumentov.
Zároveň požiadali o vypočutie predstaviteľov Bieleho domu a ministerstva spravodlivosti, ktorí sa na vyhlásení podieľali.
 
Príspevok Pred Trumpovým hotelom zatkli protestujúcich proti stavu núdze zobrazený najskôr Hlavné správy.