Boston 29. marca 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP)
 
Viac ako desiatka rodičov obvinených v celoštátnom podvode s prijímaním ich detí na vysoké školy predstúpi v piatok v rámci úvodného pojednávania pred federálny súd v Bostone. Patria k 33 prominentných rodičom, ktorých obvinili

Na snímke Lori Loughlin a Felicity Huffman

Majetnejší rodičia podplácali vysokoškolských trénerov a ďalších zamestnancov škôl, aby dostali ich deti na najprestížnejšie školy v krajine. Obvinené sú aj herečky Felicity Huffman a Lori Loughlin, ktoré by sa mali pred súdom objaviť nasledujúci týždeň. Ani jedna z herečiek obvinenia verejne nekomentovala.
Podľa úradov je to najväčší podvod s prijímaním na vysoké školy, ktorý kedy riešilo americké ministerstvo spravodlivosti. Ide o podvod v hodnote 25 miliónov dolárov (v prepočte 22,1 milióna eur). Úplatky údajne prechádzali cez poradenskú spoločnosť Edge College & Career Network Williama Singera. Singer, ktorý sa k činom priznal, je obvinený zo sprisahania za účelom organizovaného priekupníctva.
V rámci vyšetrovania obvinili najmenej deväť atletických trénerov a 33 rodičov, z ktorých mnohí sú prominentnými osobnosťami v oblasti práva, financií či obchodu. Tréneri pracovali na takých školách ako sú Yaleova, Stanfordova, Georgetownská, Kalifornská či Texaská univerzita, univerzita Wake Forest či University of Southern California.
Loughlin, ktorá je známa zo sitkomu Plný dom (1987 – 1995), obvinili spolu s jej manželom, módnym návrhárom Mossimom Giannullim. Dvojica údajne zaplatila 500-tisíc dolárov za to, aby ich dve dcéry evidovali ako prijaté športovkyne na University of Southern California.
Huffman, ktorá je známa zo seriálu Zúfalé manželky (2004 – 2012), zaplatila 15-tisíc dolárov, ktoré boli údajne charitatívnym darom, aby sa jej dcéra mohla zúčastniť na podvode pri prijímacích testoch.
 
Príspevok Pred súd v USA predstupujú prví rodičia v kauze podvodu pri prijímaní na vysoké školy zobrazený najskôr Hlavné správy.