Washington 11. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:Wikipedia)

Pred 100 rokmi, 10. novembra 1917, sa v hlavnom meste Spojených štátov odohrali násilnosti voči ženám, ktoré prišli pred Biely dom demonštrovať za volebné právo pre ženy. Až 33 z nich bolo zatknutých, zbitých a mučených. Udalosť dostala názov Noc teroru a posilnila podporu verejnosti pre hnutie sufražetiek, no dnes si na ňu spomína len málokto, uviedol denník Washington Post

Denník pripomenul, ako strážnici vo väzení na severe štátu Virgínia pripútali spoluzakladateľku Národnej strany žien Lucy Burnsovú k tyčiam v jej cele a celú noc ju nechali stáť. Dorothe Dayovej, neskoršej zakladateľke katolíckych pracovných domov, zase vykrútili ruky za chrbát a dvakrát ju sotili o kovovú lavicu.  „Sufražetku Doru Lewisovú hodili do tmavej cely a sotili ju hlavou na oceľovú posteľ, pričom stratila vedomie. Alice Cosuová, ktorá s ňou bola v cele, si myslela, že Lewisová je mŕtva a dostala z toho infarkt. Až do ďalšieho rána jej odmietli poskytnúť zdravotnú pomoc,“ napísali noviny.
Cely sufražetiek boli tmavé a plné potkanov a v ich jedle boli červíky. Keď potrebovali ísť na toaletu, papier im podávali strážnici. Mnohé ženy začali držať na protest hladovku. Vo väzení ich držali dva týždne.
V marci nasledujúceho roku odvolací súd vo Washingtone vyhlásil zatknutie sufražetiek za protiústavné. 18. augusta 1920 Kongres prijal 19. dodatok k ústave, ktorý dal ženám právo voliť.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.