Bratislava 22. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

Spoločnosť CzechToll, prevádzkovateľ nového mýtneho systému v Českej republike, zaviedla mimoriadne opatrenia na minimalizovanie očakávaných dopravných komplikácií pri spustení mýta 1. decembra

Ilustračné foto

Problémy na cestách môžu spôsobiť malí dopravcovia zo zahraničia, ktorí sa nedostatočne registrujú do mýtneho systému. Ako spoločnosť vo štvrtok informovala v tlačovej správe, prioritou všetkých opatrení je zaistiť voľný prejazd pre vodičov osobných automobilov a zodpovedných vodičov nákladných vozidiel, ktoré už budú vybavené novou palubnou jednotkou. Opatrenia majú priniesť aj skrátenie čakania na palubné jednotky na hraničných priechodoch.

„Naša spoločnosť pripravila maximum možných opatrení, ktorými je možné skrátiť dĺžku čakacej doby a obmedziť dopravné komplikácie pri spustení mýtneho systému. Do opatrení sme investovali nad rámec zmluvných povinností vyše 50 miliónov korún bez DPH,“ povedal generálny riaditeľ CzechToll Matej Okáli. Do nového mýtneho systému v ČR sa k 20. novembru zaregistrovalo 251 tisíc vozidiel, približne 55 % z celkového očakávaného počtu 458 tisíc. Za posledný týždeň expedoval CzechToll 60 tisíc nových palubných jednotiek, celkovo je ich u dopravcov 141 tisíc. Dopravcovia aj napriek hrozbe rozsiahlych kolón podľa spoločnosti naďalej podceňujú povinnosť registrácie a obchodné miesta nemajú ani zďaleka vyťaženú kapacitu.

Okrem rozsiahlych organizačných a informačných opatrení CzechToll maximálne posilní kapacitu obchodných miest na hraniciach. Na obchodných miestach sa už teraz zriaďujú nové pracoviská, ktoré dočasne zvýšia kapacitu pre registráciu a výdaj nových palubných jednotiek. Dočasné registračné miesta budú zriadené aj na vjazde zo Slovenska. „Vzhľadom na kapacity odstavných plôch, ale aj priestorové možnosti obchodných miest nie je možné dosiahnuť, aby sme vybavili tisíce vozidiel prichádzajúcich zo zahraničia bez palubnej jednotky celkom bez čakania. Dopravné komplikácie budú, ale veríme, že v podstatne menšom rozsahu, ako bez realizovaných opatrení,“ dodáva Okáli.

Opatrenia podľa CzeToll prinesú zásadné zlepšenie očakávanej dopravnej situácie na kritických hraničných priechodoch. Na česko-slovenskom priechode Lanžhot – Kúty skrátia kolónu z očakávaných 44 na 12 kilometrov, na česko-poľskom priechode Bohumín – Gorzyczki zo 40 na 11 km, na priechode Český Těšín – Cieszyn z 22 na 5 km. „Riziko hrozí i na ďalších priechodoch, nárazovo sa môžu tvoriť kolóny čakajúcich nákladných vozidiel aj vo vnútrozemí na obchodných miestach a na čerpacích staniciach,“ uviedol hovorca CzechToll Miroslav Beneš. „Dopravcovia sa môžu najjednoduchšie registrovať na stránke www.mytocz.eu. Po úhrade vratnej kaucie im palubná jednotka príde poštou,“ dodal Beneš. Registrácia je možná aj cez vydavateľov palivových kariet, na vyše dvesto obchodných miestach a na pätnástich vybraných pobočkách Hospodárskej komory ČR.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj