Bonn 4. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roland Weihrauch/dpa via AP)

Dva dni pred začiatkom medzinárodnej konferencie o klimatickej zmene v Bonne sa zhromaždili v uliciach tohto nemeckého mesta desaťtisíce demonštrantov, aby spoločne vyzvali na celosvetový odklon od využívania fosílnych palív. Do akcie na miestnom námestí Münsterplatz sa v sobotu zapojilo vyše 100 rôznych zoskupení vrátane ľavicových a environmentalistických politických strán, odborov či hnutí proti globalizácii, informovala agentúra DPA.
Demonštranti sa zhromaždili dva dni pred začiatkom medzinárodnej konferencie o klimatickej zmene v uliciach nemeckého mesta Bonn, aby spoločne vyzvali na celosvetový odklon od využívania fosílnych palív 4. novembra 2017

Nadchádzajúca klimatická konferencia OSN, ktorá sa uskutoční v dňoch 6.-17. novembra za účasti približne 20.000 delegátov, bude zameraná predovšetkým na otázky plnenia parížskej klimatickej dohody z roku 2015 po tom, ako Spojené štáty ohlásili svoje odstúpenie od tohto dokumentu.
Účastníci sobotňajšej demonštrácie držali v rukách transparenty s výzvami adresovanými nemeckej kancelárke Angele Merkelovej, ale aj obvineniami voči americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ktorý sa podľa nich dopúšťa “klimatickej genocídy”. Najväčšiu pozornosť pútala obrovská replika newyorskej Sochy slobody, ktorej sa “dymilo” z pochodne a na doskách v druhej ruke mala napísané heslo “Sloboda znečisťovať”.
Organizátori demonštrácie odhadli účasť na 25.000 osôb. Podľa vyjadrenia polície sa zhromaždenie zaobišlo bez násilných prejavov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.