Drážďany 20. februára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Jens Meyer)

Pri náletoch britských a amerických bombardérov na Drážďany v dňoch 13. a 14. februára 1945 bolo zabitých asi 25 000 ľudí. Celé štvrte historického Starého mesta „Benátok na Labe” boli úplne zničené, pripomína švajčiarsky denník Der Bund
Na snímke ľudská reťaz v Drážďanoch pri spomienke na 73. výročie spojeneckého bombardovania mesta počas druhej svetovej vojny

Sviečkami, modlitbami a ľudskou reťazou spomínali obyvatelia Drážďan na zničenie ich mesta na konci druhej svetovej vojny. Asi 11 500 ľudí sa zhromaždilo večer 13. februára, aby vytvorilo asi štyri kilometre dlhú ľudskú reťaz okolo Starého mesta. Tým spomínali na neľudskosť vojny a súčasne chceli vytvoriť spoločnú predstavu tolerantného, svetuotvoreného mesta. Dirk Hilbert vyzval aktívne sa vyrovnať s dejinami a prekonať súčasné rozdelenie spoločnosti.
Na vytvorenie ľudskej reťaze pozývali mnohí predstavitelia politiky, hospodárstva, cirkvi, vedy a odborov. „Staviame sa proti každému použitiu násilia a vyzývame na zmierenie”, znelo v spoločnej výzve. Už predpoludním sa zhromažďovali drážďanskí občania a politici na mnohých pamätných miestach, aby spomínali na obete druhej svetovej vojny. K ústredným pamätným miestam patrí okrem cintorína Heidefriedhof, kde sú pochovaní mnohí usmrtení leteckými útokmi, aj Altmarkt (Starý trh). Tam boli po barbarskom bombardovaní zmenené na popol tisícky mŕtvych. Vo vojne bol zničený a pred niekoľkými rokmi znovupostavený kostol Frauenkirche, pred ktorým teraz návštevníci zapálili sviečky.
O kultúru spomínania sa v Drážďanoch už dlho zápasí. Primátor Hilbert bol v minulom roku osočovaný, keď v predvečer pamätného dňa vystríhal pred vytváraním mýtu mesta-obete a vysvetľoval, že Drážďany boli všetko iné, ako nevinné mesto. Po vyhrážkach voči jeho osobe mu bola poskytnutá policajná ochrana.
V sobotu pred pamätným dňom demonštrovalo niekoľko stoviek ľudí proti pochodu neonacistov v saskom krajinskom hlavnom meste. Pravicoví extrémisti skúšajú už roky využiť výročie zničenia mesta ako nástroj pre svoje politické ciele. Na základe silných protestov boli väčšie pochody neonacistov okolo 13. februára v minulom roku zamedzené. Saský predseda vlády Michael Kretschmer (CDU) pre Südwestrundfunk povedal: „Neprenecháme okrajovým silám obsadiť tento dátum.”
Pravicovonacionalistická AfD (Alternatíva pre Nemecko) frakcia v saskom krajinskom parlamente medzitým kritizovala, že AfD politikmi položené vence na cintoríne Heidefriedhof boli čiastočne zničené. Neznámi páchatelia odstránili smútočné stuhy na vencoch. Zástupca parlamentnej frakcie AfD hovoril o „politicky motivovanom poškodení hrobov”.
Ivan Lužák

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.