Bratislava 1. marca 2019 (HSP/Foto:Pixabay)
 
Čísla neklamú, ženy majú tendenciu žiť dlhšie ako muži. Podľa najnovších údajov z CDC, bude priemerný Američan žiť 76 rokov, zatiaľ čo priemerná žena v Amerike až 81 rokov. Informácie priniesol portál Time

Ilustračné foto

Navyše ženy majú tendenciu byť zdravšie. Index Svetovej zdravotníckej organizácie, Hale, ktorý počítal počet rokov, počas ktorých môže muž alebo žena očakávať, že bude žiť bez závažnej choroby alebo zranenia, zistil, že sa americkí muži môžu tešiť na 67 zdravých rokov, zatiaľ čo americké ženy až na 70 rokov “plného zdravia”.
Tento rozdiel medzi mužmi a ženami nie je nový fenomén; odborníci o ňom vedia už celé desaťročia. A netýka sa iba Američanov.
“Táto rodová medzera v očakávanej dĺžke života je pravdivá pre všetky spoločnosti, platí to napríklad aj pre veľké opice,” hovorí doktor Perminder Sachdev, profesor neuropsychiatrie na univerzite v New South Wales v Austrálii, ktorý študuje ľudskú dlhovekosť.
Prečo majú teda ženy tendenciu prežiť mužov? Sachdev hovorí, že existuje niekoľko populárnych teórií – niektoré súvisia s biológiou a niektoré so správaním.
“Muži majú väčšiu tendenciu fajčiť, či nadmerne piť  a tiež častejšie trpia nadváhou,” vysvetľuje. “Tiež je menej pravdepodobné, že by vyhľadali lekársku pomoc včas, a ak aj sú diagnostikovaní pravdepodobne nebudú dodržiavať liečbu.”
Okrem toho muži častejšie riskujú svoj život a zomierajú pri autonehodách, bitkách alebo prestrelkách.
Existujú tiež dôkazy, že biológia muža- konkrétne zvýšené hladiny testosterónu, mužského pohlavného hormónu – môže viesť k takým problémom, ktoré by mohli skrátiť jeho život. Výskum univerzity Duke ukázal, že zvýšené hladiny testosterónu sa spájajú s rizikovým správaním.
Odborníci tvrdia, že testosterón môže skrátiť život človeka aj inými spôsobmi. “Mužské pohlavné hormóny znižujú imunitu a zvyšujú riziko kardiovaskulárnych ochorení,” vysvetľuje profesor biologických vied na Inha univerzite v Južnej Kórei, Kyung-Jin Min.
V štúdii z roku 2012, publikovanej v časopise Current Biology, Min a jeho kolegovia skúmali historické zdravotné záznamy 81 kórejských eunuchov: mužov, ktorí boli kastrovaní ako deti a ktorí preto prestali produkovať veľké množstvá testosterónu. Štúdia ukázala, že eunuchovia majú tendenciu žiť o 14 až 19 rokov dlhšie ako nekastrovaní muži, ktorí mali rovnaký sociálno-ekonomický status.
Hoci súvislosť medzi testosterónom a imunitnou funkciou nie je jasná, výskum Mina poukazuje na laboratórne štúdie, ktoré ukazujú, že testosterón môže zablokovať uvoľnenie niektorých imunitných buniek, ktoré bojujú proti chorobe.
Na druhej strane je tu aj veľa výskumov spájajúcich nízke hladiny testosterónu so srdcovými ochoreniami a zlými zdravotnými výsledkami u mužov, takže vzťahy medzi testosterónom a zdravím muža sú zložité.
Možno je to tak, že mužské hormóny nie sú na vine, ale ženské hormóny môžu ponúknuť nejaké ďalšie výhody dlhovekosti.
“Estrogén sa zdá byť ochranný – ukázalo sa, že má antioxidačnú úlohu,” tvrdí Sachdev. Prieskum z roku 2013 v Medzinárodnom vestníku endokrinológie, poukázal na dôkaz, že estrogén môže zabrániť istým druhom poškodenia DNA, ktoré vedú k ochoreniu. Tento prieskum tiež zistil, že estrogén môže pomôcť udržať normálnu a zdravú funkciu buniek.
Tieto zistenia pomáhajú vysvetliť rozdiel medzi mužmi a ženami. Ale prečo sú na tom ženy lepšie?
“Všetko toto je úplne špekulatívne,” hovorí Sachdev, ale môže to súvisieť aj s historickou úlohou ženy pri výchove detí. “Akonáhle sa narodia deti, muži sú nepotrebný,” tvrdí. “Ale silné telo matky je dôležité pre prežitie potomstva.”
Ženské telo sa vyvinulo, aby odolalo a odrazilo sa od fyzickej traumy z tehotenstva a pôrodu, ako aj dojčenia – výziev, ktorým mužské telo nikdy nie je vystavené.
 
Príspevok Prečo žijú ženy dlhšie ako muži? Majú to na svedomí hormóny či historická úloha ženy pri výchove detí? zobrazený najskôr Hlavné správy.