Bratislava 30. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR-Dušan Hein)
 
Počas vystúpenia prezidenta SR Andreja Kisku na spomienkovej akcii pri príležitosti 74. výročia SNP v Banskej Bystrici sa ozval hlasný piskot, čo potvrdil aj poslanec Národnej rady a prezidentský kandidát Milan Krajniak zo Smer rodina (viac v článku).

Na snímke prezident SR Andrej Kiska počas prejavu na slávnostnom zhromaždení SNP, Banská Bystrica, 29. augusta 2018.

“V Banskej Bystrici na oslavách SNP práve ľudia vypískali prezidenta Kisku. Nebola to väčšina zúčastnených, ale neboli to ani jednotlivci,” uviedol Krajniak.
To, čo mohlo byť dôvodom negatívnej reakcie publika na súčasnú hlavu štátu vysvetlil poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD). “Po prvé, Slovensko nerovná sa SME a Denník N. Kiska zrejme nadobudol dojem, že keď mu liberálna tlač vytvára kult osobnosti, tak že rovnako ho ľúbia aj bežní Slováci. Kdeže, pán prezident, Slováci vami pohŕdajú. A vypískajú vás vždy, keď vytiahnete päty z Bratislavy,” ozrejmil Blaha.
Podľa neho, oslavovať SNP môže len ťažko ten, čo pravidelne kope do Rusov, ktorí kedysi položili životy za našu slobodu. Blaha dodal, že veľká časť protifašistov bola ľavicová, komunistická, prosovietska. “Tak isto, ako účelovo aj mladý Kiska pred 1989. Dnes je Kiska symbolom nenávisti voči Rusku, voči komunistom, voči ľavici. Protifašistickí bojovníci mu to nikdy neodpustia. Oni Tebou pohŕdajú, Andy, pochop to už konečne.”

“Po tretie, darmo bude kvákať o zlom fašizme niekto, kto podporuje ukrajinských banderovcov. Niekto, kto vyznáva hodnoty korporátneho fašizmu. Niekto, kto podporuje amerických vojnových štváčov, ktorí zo všetkého najviac milujú fašistické diktatúry ako bola tá Pinochetova v Čile, ktorá dala dole ľavicu, odbory, ľudí práce a zaviedla ťažký neoliberalny kapitalizmus. Toto je vlhký sen takých ako Kiska. Fašizmus s “ľudskou tvárou”. Slováci to vedia, milý Andrej. Neoblafneš ich. Ty nie si antifašista. A na oslavách SNP nemáš čo hľadať. Mal si radšej ostať na španielskej pláži.”
Blaha Ďalej uviedol, že ludia, ktorí bojovali proti fašizmu a vždy bojovať budú, si zaslúžia lepšieho prezidenta. “A dnes Ti to dali vedieť. Urobili dobre, povstalci z SNP by na nich boli hrdí. Už tomu konečne rozumiete, drahí moji z Prezidentského paláca?” Adresoval Blaha odkaz prezidentovi.

 

Príspevok Prečo vypískali prezidenta na spomienke na SNP? Kult jeho osobnosti, zdá sa, nie je taký, ako sa nazdávajú v Prezidentskom paláci zobrazený najskôr Hlavné správy.