Bratislava 18. mája 2018 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Prezident SR Andrej Kiska, ktorý podľa vlastných slov nebude v budúcoročných voľbách obhajovať tento post, sa vo veľkom rozhovore pre Aktuality.sk vyjadril k viacerým témam. Korigoval svoje tvrdenie z minulosti, že nebude zakladať novú stranu a opravil sa aj vo vyjadrení, že za jeho rozhodnutím znovu nekandidovať je len jeho rodina.

Na snímke prezident SR Andrej Kiska

O založení novej strany Andrej Kiska povedal: “Pomôžem si jedným citátom: “Iba hlupák nemení názory, pokiaľ sa menia okolnosti.” Vražda vášho kolegu a jeho snúbenice zmenila moje pôvodné zámery. Ale o tom, čo spravím, potrebujem zodpovedne premýšľať a plánovať. Musím sa rozprávať s ľuďmi a to je teraz úloha najbližších mesiacov,” oznámil Kiska a v rozhovore tiež vysvetlil, že spraví všetko preto aby Slovensko po najbližších parlamentných voľbách malo “dobrú a slušnú” vládu.  Na opätovnú priamu otázku ohľadom jeho novej strany odvetil: “Nebudem hovoriť, čo budem a nebudem robiť, dajte mi čas.”
Kiska tiež poopravil tvrdenie z tlačovej konferencie, na ktorej informoval, že hlavným dôvodom jeho rozhodnutia nekandidovať v roku 2019 na post prezidenta SR bola jeho rodina. “Tých dôvodov bolo viac. Keď som pred vyše štrnástimi rokmi predal podiely vo firmách, tak som sa rozhodol, že chcem pomáhať ľuďom v našej krajine. Po tom, ako som pôsobil v Dobrom anjelovi, som sa rozhodol kandidovať za prezidenta. Nikdy som sa tým netajil, a poviem to úprimne aj teraz, že smutnejšou časťou mojej práce bol môj rodinný život. Ak máte malé deti, ktoré sú v Poprade, tak to nie je príjemné. Veľa som preto uvažoval, čo ďalej,” uviedol v rozhovore pre Aktuality s tým, že neskôr si uvedomil, že z pozície prezidenta sa zapojil do takých súbojov, ktoré určitá časť verejnosti vnímala ako politické.
Priznal, že u mnohých ľudí začal vzbudzovať nedôveru. “Som presvedčený o tom, že som v kritických okamihoch rozhodol správne, ale rozumiem – nemalá časť verejnosti ma začala vnímať kriticky s negatívnou emóciou. Spoločnosť sa začala viac polarizovať v názore na moje pôsobenie. Preto som si povedal, že je správne, aby mal šancu stať sa prezidentom niekto, kto nebude niesť ťarchu týchto súbojov. Jedným dychom ale treba povedať aj to, že najmä po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej som nadobudol presvedčenie, že nesmiem sklamať dôveru ľudí, že mám veľkú zodpovednosť, aby som pomohol zmeniť štýl vládnutia na Slovensku,” pokračoval prezident.
Portál Aktuality sa Kisku pýtal mnoho otázok o februárovej vražde ich novinára Kuciaka a jeho snúbenice. Reč prišla aj na to, prečo sa prezident kvôli tak dramatickým udalostiam na Slovensku nevrátil z dovolenky v zahraničí, čo mu vyčítal aj vtedajší premiér Robert Fico. “Bol som asi štyri hodiny od Bratislavy v Rakúsku s rodinou a deťmi na dlho plánovanej lyžovačke. Hneď od začiatku som mal hodinové telefonáty, riešil som, čo sa deje a ako reaguje vláda. Čakal som, ako sa situácia vyvinie. Neustále však narastalo moje sklamanie z reakcie vládnej moci. Vtedy som povedal rodine: balíme a ideme domov. Do toho času som skutočne očakával, že urobia kroky, ktoré však nenastali.”
“Keď začali vychádzať informácie o tom, ako bývalí spolupracovníci talianskej mafie pôsobia na úrade vlády a patria medzi najbližších ľudí premiéra, bolo jasné, že čelíme obrovskej politickej kríze a totálnej strate dôvery v štát,” dodal k udalostiam po vražde Kuciaka a Kušnírovej.
Nezabudol sa tiež postaviť na stranu protestujúcich “Za slušné Slovensko”, ktorých sám burcoval. “Určite ste si všimli, že som nikdy nebol optimistom, keď bola reč o ministerstve vnútra. Ale teraz sa naplno ukázalo, v akom marazme a mafiánskom štáte žijeme. Veľmi nemilo ma prekvapila arogancia a pohŕdanie úžasnými mladými ľuďmi, ktorí na námestiach organizovali protesty, útoky na nich, na médiá.”
 
Príspevok Prečo už neplatia Kiskove vyjadrenia, že nebude zakladať stranu? zobrazený najskôr Hlavné správy.