Kabul 26. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR – Rahmat Gul)
 
Podľa slov afganských úradníkov stiahnutie amerických vojsk z Afganistanu nijako neovplyvní bezpečnosť krajiny. Toto vyhlásenie zaznelo na pozadí početných správ o tom, že prezident USA Donald Trump plánuje v priebehu niekoľkých mesiacov stiahnuť polovicu amerického vojenského kontingentu z Afganistanu. Na ministerstve obrany USA však tieto správy nepotvrdili

Ilustračné foto

Spravodajca agentúry Sputnik prebral túto otázku s docentom programu pre politiku v oblasti rozviedky a národnej bezpečnosti univerzity Costal Carolina, doktorom Josephom Fitsanakisom.
 
Ako podľa vášho názoru ovplyvní stiahnutie amerických vojsk z Afganistanu situáciu v tejto krajine?
Joseph Fitsanakis: Myslím si, že stiahnutie, ak k nemu skutočne dôjde, bude mať na bezpečnosť krajiny minimálny vplyv. Je potrebné poznamenať, že podľa údajov, ktoré máme k dispozícii, je situácia v tejto krajine hrozná: Talibanci kontrolujú 55 až 50 percent územia, čo je menej, než pred dvoma rokmi, ale viac, než za všetkých 17 rokov amerického zasahovanie.
Skoro každý deň pozorujeme útoky Talibanu na afganské vládne objekty vo veľkomestách.
V súčasnej dobe je prítomnosť v krajine Spojených štátov a medzinárodnej aliancie naozaj obmedzená – v podstate má ich prítomnosť len symbolický ráz. Nemá značný vplyv na bezpečnosť v Afganistane.
 
Máte pochybnosti o tom, či k stiahnutiu amerických vojsk z Afganistanu naozaj dôjde?
Áno, chcel by som vám pripomenúť, že predstavitelia administratívy USA nepotvrdili správy, ktoré sa objavili v amerických médiách.
Treba si tiež pamätať, že v priebehu posledných niekoľkých rokov sa vyznačovala administratíva prezidenta Trumpa svojou samovoľnosťou a nepredvídateľnosťou.
Takže v súčasnej dobe všetko, čo pozorujeme, sú len zvesti, ktoré sa vôbec nemusia potvrdiť.
 
Aká je pravdepodobnosť toho, že k stiahnutiu amerických vojsk naozaj dôjde? Boli nejaké signály o tom, že to USA plánujú urobiť?
Z hľadiska chaosu vo Washingtone nemá terajšia situácia v Spojených štátoch obdoby. Vláda môže zastaviť prácu. Kabinet je v nejakom zmätku. A tak existuje pravdepodobnosť toho, že v najbližších týždňoch budú v strede pozornosti prezidenta vnútorné problémy, a to bezprostredne ovplyvní plány a zámery v medzinárodnej politike.
Okrem toho neurobili Talibanci zatiaľ žiadne oficiálne vyhlásenie a nie je zatiaľ známe, aká bude ich reakcia na túto správu.
Ak budeme v najbližšej dobe pozorovať nejaké vážnejšie útoky zo strany Talibanu, podobné tým, ktoré sme videli v minulosti v niektorých oblastiach krajiny, donúti to fakticky USA k tomu, aby zostali bokom.
 
Čo sa podľa vás stane v Afganistane z hľadiska vnútornej bezpečnosti a obrany krajiny?
Niet pochýb o tom, že afganská vláda naráža na problémy bezpečnosti, povedal by som ale, že slabosť vládnych bezpečnostných orgánov nemusí byť spojená s nejakými vojenskými nedostatkami.
Áno, afganské bezpečnostné sily sú slabé, majú nedostatok kádrov, v minulom roku zahynulo v bojoch asi 10 tisíc vojakov. Ten hlavný problém je ale politický.
Prezident krajiny Ašraf Ghanou stojí na čele koalície, ktorá trpí na súperenie a vnútorne zápasí, a v elitných kruhoch v Kábule je zaznamenaná obrovská úroveň korupcie.
Takže môžeme povedať, že v určitom zmysle slova je vláda odtrhnutá od každodenného zápasu priemerného afganského občana. Práve táto zdanlivá nezladenosť medzi vládnucou elitou a obyčajnými ľuďmi znižuje dôveru k vláde a teda aj jej schopnosť brániť krajinu.
 
Príspevok Prečo USA odchádzajú zo Sýrie, ale z Afganistanu nie? zobrazený najskôr Hlavné správy.