Doneck, Luhansk 5. mája 2019 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)

V Donecku predvčerom začali prijímať žiadosti na získanie ruského občianstva. V  Luhansku sa táto procedúra začne od zajtrajšieho rána. Donecké médiá, blogeri a ľudia na sociálnych sieťach uvádzajú, že záujem o získanie ruského občianstva je obrovský. Napriek tomu, že migračná služba má stránkové hodiny od 9.00 h ráno, záujemcovia o ruské občianstvo sa pred dverami úradu začali schádzať už od 5.00 h ráno

Záujem o získanie ruského občianstva je obrovský

Skupina „Doneck dnes“ na sieti VKontakte zverejnila fotografie desiatok ľudí, ktorí sa zhromaždili pred budovou migračnej služby Donecku. Ešte pred otvorením úradu tam napočítali 78 ľudí. Podobné fotografie a informácie zverejnili aj portály Inside Donetsk a Post Enot, ktoré uviedli, že predpoludním sa do zoznamu čakateľov zapísalo už vyše 200 ľudí.

Miestne médiá uvádzajú, že drvivá väčšina obyvateľov Doneckej a Luhanskej republiky chce získať ruské občianstvo a doklady.

Zverejnili aj videá, na ktorých obyvatelia Donbasu vysvetlili, prečo chcú získať ruské občianstvo: budú mať lepšie pracovné príležitosti, budú môcť cestovať po svete, získajú oveľa väčšie práva, ako občania Ruska, a pod.

Mnohí podčiarkli, že s ruským pasom nadobudnú pocit bezpečia a príslušnosti v mocnej dŕžave. Viacerí vysvetlili, že sú Rusi, Donbas je ruský a preto je prirodzené, že ľudia získavajú ruské občianstvo.

Ukrajinskéruské médiá živo komentujú rozhodnutie Vladimíra Putina o udelení občianstva pre obyvateľov Donbasu a iných regiónov. Svoje rozhodnutie ruský prezident vysvetlil vo viacerých televíznych reláciách a rozhovoroch.

Podčiarkol, že situácia na Donbase bola vyše 5 rokov veľmi zlá. Poslednou kvapkou boli nedávne prezidentské voľby na Ukrajine, ktoré ukázali, že Kyjev zbavil všetkých ľudských práv a slobôd obyvateľov Donbasu, keď im neumožnil zúčastniť sa na voľbách.

Už 5 rokov dôchodcovia na Donbase nedostávajú ukrajinské dôchodky, zbavili ich všetkých sociálnych výhod, občianskych práv, mnohým zlikvidovali účty v bankách a pod. Tento raz, aj keď Kyjev považuje celý Donbas za ukrajinské územie, jeho obyvateľom nielen neumožnili, ale ani neponúkli možnosť zúčastniť sa na voľbách prezidenta.

Obyvatelia Donbasu vyše 5 rokov žijú vo vojnovom stave, v neistote, v problémoch. Práve preto prišlo rozhodnutie ruského prezidenta, ktoré mnohí považujú za dlho očakávané, aj keď  dosť oneskorené.

Vedenie Doneckej a Luhanskej republiky, politici, predstavitelia mnohých občianskych organizácií ako na Donbase, tak aj v samotnom Rusku žiadali, aby Moskva viac pomáhala Donbasu. Kremeľ sa pridržiaval Minských dohôd a príliš nezasahoval do diania v regióne. A predsa podnikol opatrenie, ktoré mnohé očakávali…

Donecké médiá uvádzajú, že je to ďalší krok ruského prezidenta, ktorým chce prinútiť Kyjev, aby situáciu na Donbase riešil mierovou cestou bez použitia zbraní. Predsa situácia bude už iná. Väčšina obyvateľov Donbasu získa ruské občianstvo a Moskva potom nedovolí, aby ukrajinská armáda ostreľovala mestá a obce v tomto regióne a zabíjala ruských občanov. Aj o tom je najnovšia iniciatíva Putina…

Eugen Rusnák

Videá si môžete pozrieť tu:

Záujem o ruské občianstvo:

[embedded content]

Reakcia obyvateľov Donecku na rozhodnutie Putina:

[embedded content]
Zdroj