Prečo sú v rôznych krajinách pasy rôznej farby

Svet 21.decembra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Farba pasov je určovaná vnútornými zákonmi každej krajiny. V závislosi na rozhodnutí úradníkov, ktorých motívy sú pre bežného občana neznáme, môžu byť pasy červenej, modrej, zelenej alebo čiernej a tiež podobných odtieňov. Ani skúsení cestovatelia nedokážu zrozumiteľne odpovedať na otázku, prečo má ich preukaz totožnosti práve takú farbu.
Ilustračné foto

Sputnik sa rozhodol zistiť, na čom to závisí, a podeliť sa s vami.

Červená farba pasu
Pas červenej farby rôznych odtieňov (napríklad bordó) je obvyklý pre krajiny, patriace k Európskej únii, a tiež tie, ktoré chcú do nej vstúpiť, napríklad Turecko. Výnimkou z tejto rady je doposiaľ iba Chorvátsko.
Tradične červenú farbu má pas Švajčiarska, ktorý je rovnaký ako vlajka tejto krajiny. A pasy farby bordó sú v tých krajinách Latinskej Ameriky, ktoré sú členmi takzvaného Andského spoločenstva – v Peru, Bolívii, Ekvádore a Kolumbii.
Je zaujímavé, že mnoho krajín, ktoré boli predtým považované za komunistické, sa nevzdáva dokumentov červenej farby.

Modrá farba pasu
Krajina Karibiku, ako je Kuba a Dominikánska republika, spravidla používajú modrú farbu. V krajinách Južnej Ameriky – Brazílii, Argentíne, Paraguaji a Uruguaji – majú obyvatelia svetlo modré pasy. Ukrajinský pas má tiež svetlomodrý odtieň, ako jednu z farieb štátnej vlajky.
Pas Spojených štátov je tmavomodrý až od roku 1976. Predtým, v 30. rokoch, boli pasy zelené, potom bordó a v 70. rokoch dokonca čierne.

Zelená farba pasu
Väčšina islamských štátov používa zelené pasy kvôli významu tejto farby v ich náboženstvo. Zelená farba bola podľa povesti obľúbenou farbou proroka Mohameda a symbolizovala prírodu a život. Obálku takej farby môžeme uvidieť na pasu obyvateľov krajín Blízkeho Východu, kde prevláda islam.

Čierna farba pasu
Ukazuje sa, že farba pasu je niekedy vyberaná z rýdzo praktických dôvodov. Pravdepodobne z takého dôvodu vybrali túto farbu vlády rebublika Botswany a Zambie. Na Novom Zélande je čierna farba jednou z národných farieb.

Pasová kreativita
Pasy sa počas posledných desaťročí veľmi nezmenili, ale niektoré krajiny napriek tomu vniesli do tohto dokumentu originalitu.
Napríklad fínsky pas je vytvorený ako FlipBook – keď budete rýchlo obracať stránky, uvidíte, ako sa prechádza los.
Veľká Británia má jedinečný druh pasu – je to pas diplomatického kuriéra kráľovnej, ktorý slúži ako preukaz totožnosti pracovníka, prinášajúceho dôležité informácie na konzulárne úrady a veľvyslanectvo v iných krajinách. Pas umožňuje voľný pohyb po celom svete, lety prvou triedou a stretnutie s vplyvnými ľuďmi.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)