Bratislava 15. augusta 2018 (HSP/Foto:wikiwand)
 
V pondelok sa v Brezovej pod Bradlom začalo turné „Amerika na kolesách“ diplomatov veľvyslanectva USA po 26 slovenských mestách. Má to byť spôsob ako si pripomenúť sté výročie vzniku Československa. Zvláštne na ňom je, že sa dôsledne vyhýba okresom s voličmi strany Most-Híd, a naopak, kopíruje regióny s najväčším percentom voličov strany Smer-SD.

Trasa turné amerických diplmatov po Slovensku

„Mysleli sme si, že nie každý si môže dovoliť cestu za oceán, preto by sme chceli priniesť Ameriku do vašich miest. Celý tento rok oslavujeme sto rokov vzťahov medzi našimi krajinami a myslím si, že stojí za to osláviť to. Chceme sa rozprávať o našich dejinách a tiež o našich súčasných vzťahoch,“ povedal o akcii hovorca amerického veľvyslanectva Griffin Rozell. „Chceli by sme sa rozprávať s obyčajnými Slovákmi a tiež je cieľom našej cesty počuť vaše názory. To je pre nás hlavné a myslím si, že sa dozvieme veľa zaujímavého a užitočného.“

Volebné výsledky Most-Híd 2016

Americkí diplomati nám teda hovoria, že chcú ísť nezištne a bez akýchkoľvek postranných predvolebných úmyslov medzi Slovákov, pýtať sa ich, čo ich trápi, čo si myslia. Nuž veru, je to od nich naozaj veľmi pekné. Je to také… empatické. Možno sa tak napríklad dozvedia, že počet hospodárskych prežúvavcov, čo žerú seno, od roku 1989 na Slovensku niekoľkokrát klesol, a mnohé iné zaujímevé veci.

Volebné výsledky Smer-SD 2016

A je to aj veľmi americké. Američania sa vždy zaujímali o to, ako sa cítia obyvatelia iných krajín, a či im náhodou netreba pomôcť. Len jedna vec je zarážajúca – udrie nám do očí, keď porovnáme plán amerického turné (viď mapka zo stránky www.odvahabytslobodni.sk ) s mapkami znázorňujúcimi výsledky slovenských parlamentných volieb v roku 2016 (zdroj Wikipédia). Z porovnania vidieť, že americkí diplomati sa na svojej roadshow dôsledne vyhnú okresom s voličmi strany Most-Híd, ale zato ich cesta viacmenej kopíruje regióny s najväčším zastúpením voličov strany Smer-SD.
Je to iba náhoda? A je tiež náhoda, že v utorok sa stretol americký veľvyslanec Adam Sterling s predsedom strany Most-Híd, prezidentským kandidátom Bélom Bugárom? Ich stretnutie sa namiesto plánovanej polhodiny pretiahlo na viac ako trištvrte hodinu. O čom spolu tak dlho hovorili? To vedia len oni.
Ivan Lehotský
 
Príspevok Prečo sa turné amerických diplomatov vyhýba regiónom s voličmi Mostu-Híd a kopíruje tie s maximom voličov Smeru-SD? zobrazený najskôr Hlavné správy.