Moskva 31. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Alexander Vilf)
 
Palebná sila tankov, ovládateľnosť bojových vozidiel a schopnosť prekonať vodné prekážky akejkoľvek hĺbky. To všetko čaká výsadkára na unikátnom samohybnom protitankovom stroji Sprut-SDM1. Podľa záverečných testov sa stroj stal natoľko úspešným, že sa s ním vývojári chcú presadiť aj na zahraničnom trhu.

Sprut-SD a BMD-4

Takmer ako tank
Prvý prototyp modernizovaného samohybného stroja bol predstavený širokej verejnosti na výstave Armija 2015. V roku 2016 začali v Pskovskej oblasti vojenskej testy Sprut-SDM1.
Stroj je vybavený výkonným motorom, pokročilým systémom riadenia paľby, modernými pozorovacími zariadeniami a automatickým sledovaním cieľov. Navyše získal nový komplex riadených raketových zbraní, ktoré ničia obrnené vozy v dosahu až piatich kilometrov.
 
Nepopulárny predchodca
Sprut nie je prvý ruský plávajúci tank. Začiatkom päťdesiatych rokov vyvinula sovietska armáda bojové vozidlo PT-76. Projekt obojživelného stroja sa začal koncom štyridsiatych rokov a bral do úvahy skúsenosti z Veľkej vlasteneckej vojny. Predpokladalo sa, že v prípade rozsiahleho vojenského konfliktu so západnými krajinami sa hlavná bitka odohrá v strednej Európe a vojská budú musieť prekonať mnoho vodných prekážok.
Posádky PT-76 sa rýchlo naučili prekonávať vodné plochy, spolu s motorizovanou pechotou využiť nástupného priestoru boja a poskytovať palebnú podporu hlavných síl. Avšak armádna kariéra PT-76 bola pomerne krátka, stroj bol hromadne vyrábaný iba 15 rokov. Neskôr odpadla aj potreba takého stroja. V podmienkach intenzívneho vývoja jadrových zbraní sa radikálne zmenil koncept použitia obrnených vozidiel. Plávajúce tanky zostali nevyužité. Snažili sa ich teda aspoň prispôsobiť prieskumným jednotkám pozemných síl a vzdušným silám.
 
Rovnocenní protivníci
Ľahký, rýchly, obratný a silný Sprut-SDM1 bude dobrou pomôckou pre jednotky výsadkovej a námornej pechoty pri plnení úloh na území nepriateľa alebo pri prerazení pobrežnej obrany počas vylodenia na pobreží. Protitanková zbraň je vynikajúca pre útočnú podporu pechoty, boj s obrnenými vozidlami, ničenie oporných bodov a obranných zariadení nepriateľa.
“V súčasnej dobe sa pri vylodení prechádza do tzv. horizontálneho vylodenia,” povedal pre Sputnik vojenský analytik Alexej Leonkov. “Vzhľadom k zdokonaľovaniu pobrežných obranných systémov sa vojská na breh nevyloďujú rovnako ako predtým. Techniku ​​zanechávajú ďaleko v mori, takže o plávajúce tanky bude veľký záujem. Okrem toho je užitočné, keď v sprievode pechoty Sprut nepotrebuje mosty a bude prekonávať vodné prekážky sám.”
Samozrejme, že Sprut stráca v porovnaní s hlavnými bojovými tankmi v obrane, a v priamom strete s ťažšími strojmi to nebude mať ľahké, aj keď konštrukcia samohybného stroja umožňuje, aby bola vybavená ďalšími dynamickými ochrannými systémami.
“V boji zohrávajú dôležitú úlohu zručnosti posádky. Napríklad irackí tankisti sa celkom dobre vysporiadali s americkým Abramsom, so staršími T-62 a dokonca aj T-54. V čase Veľkej vlasteneckej vojny T-34 zničili ťažké nemecké Tigre a Panthery, aj keď za nimi zaostávali vo výzbroji aj obrane. Vďaka rýchlosti stroja a vysokej odbornej príprave sa tankové posádky dokázali dostať na dostatočnú vzdialenosť pre výstrel,” povedal expert.
Čo sa týka exportu, Sprut je obzvlášť atraktívny pre ozbrojené sily ostrovných krajín, napríklad v Indonézii. “Anti-vládne sily tu efektívne využívajú terén, rýchlo sa pohybujú z jedného ostrova na druhý motorovými člny. Boj s nimi je veľmi náročný. Vrtuľníky a lode sa zbytočne hrajú na naháňačku s kriminálnikmi. Sprut môže fungovať samostatne, je schopný tajne pristáť na ostrove a likvidovať nepriateľa,” zhrnul Leonkov.
Nikolaj Protopopov
 
Príspevok Prečo Rusko vracia do prevádzky plávajúce tanky zobrazený najskôr Hlavné správy.