Bratislava 27. októbra 2017 (HSP/Rozhlas/Foto:Pexels)

Ak sa nám nedarí vo vzťahoch, často robíme rovnaké chyby, ktorých si ani nie sme vedomí. Prvým krokom je sebapoznanie radí v reportáži Českého rozhlasu Jana Tamchynová
Ilustračné foto

„Sme ľudia, a tak robíme chyby. Vôbec ale neplatí, že si ich musíme aj uvedomovať. A ak vám to konečne dôjde, môžete sa už blížiť k dnu,“ povedala terapeutka BesNet Centra v Prahe Jana Tamchynová pre český portál rozhlas.cz.
Problémom sú vysoké očakávania a hranice – často požadujeme od svojho partnera oveľa viac, ako je nám schopný dať, prijať alebo pochopiť. Ďalším dôvodom je, že dvaja ľudia vo vzťahu rozprávajú „iným jazykom lásky“. „Muž častejšie koná, na druhej strane žena by sa radšej rozprávala,“ vysvetľuje Tamchynová. Kľúčom k úspechu je zdravá sebareflexia, uvedomenie si cieľov a to, či je možné ich skĺbiť s realitou.
Tamchynová tvrdí, že dnešná doba požaduje byť perfektný a výkonný. „Je to veľký stres a ak na to nemáte spätnú väzbu ani zdravé sebavedomie, ste v nepríjemnom kolotoči.“ Mnoho ľudí je úspešných v práci, no vo vzťahoch zlyhávajú. Dôvodom podľa českej terapeutky je perfekcionistická a pedantská výchova, čo je v zamestnaní kladná vlastnosť. Avšak ak sa rovnaký prístup prenesie aj do osobného života, vzniká problém.
Tamchynová dodáva, že rozprávať o týchto problémoch s rodinou a kamarátmi nestačí a radí začať na sebe pracovať s odborníkom. „Potrebujete sa pozrieť na svoju minulosť a ukázať cestu, prečo ste dospeli k týmto vzorcom správania.“ V mnohých prípadoch ľudia prenášajú vzťahový model z vlastnej rodiny do svojho osobného života. „Terapia nehľadá vinníka v rodičoch, nestavia klienta do role obete. Hľadá smer, ako si môžete pomôcť sami. Neverbálnym spôsobom problém nájdete, identifikujete a znova prežijete,“ vysvetľuje terapeutka.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.