New York 10. októbra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)
 
Vyslankyňa USA pri OSN, Nikki Haleyová, neočakávane ohlásila svoj odchod. Jeho príčiny nie sú známe ani insiderom

Americký prezident Donald Trump (vpravo) prijal rezignáciu veľvyslankyne USA pri Organizácii Spojených národov (OSN) Nikki Haleyovej (vľavo) v Oválnej pracovni Bieleho domu v utorok 9. októbra 2018

Americká vyslankyňa pri OSN, Nikky Haleyová, neočakávane ohlásila svoje odstúpenie. Z postu odíde koncom roka, ako oznámil sám Trump po rozhovore s ňou. Otázka je – prečo?
Trump aj Haleyová obaja jasne naznačili, že problémom nie je nejaký rozpor medzi nimi. Odchod bol vraj vnútorne indikovaný už pred šiestimi mesiacmi. Pani Haleyová si vraj potrebuje dať prestávku. Meno nástupcu bude oznámené v priebehu pár týždňov.
Ale odchod bol zverejnený naozaj neočakávane, a to aj pre Washingtonských znalcov prostredia, ako sa vyjadrila aj Trumpova dvorná televízia FOX. Týmto krokom sa vraj roztáča kolotoč personálnych zmien pod Trumpom ešte rýchlejšie. Od nástupu prezidenta do funkcie mnohí boli vyhodení, mnohí odišli sami.  Vyhadzov ministra zahraničia Rex Tillersona napríklad oznámil Trump v marci cez twitter. Haleyová teda dostala v utorok oveľa dôstojnejšiu rozlúčku.
Trump nazval Haleyovú svojou “priateľkou” a doplnil, že “robila fantastický džob”.  A ako je už Trump skromný, dodal “Spolu sme obaja vykonali fantastický džob”. Slovo džob nemá zmysel prekladať, ba ani to nejde, pretože asi nikde na svete nerobia také fantastické džoby, ako v Amerike, však. A zvlášť v Bielom dome.
A ani Haleyová nešetrila chválou: “Bola to výnimočná životná česť. Bolo to požehnanie, ísť každý deň do OSN – v brnení, aby som bránila USA”. Áno, tak sa videla, “v brnení”.
Haleyová bola bezpochyby zástankyňa tvrdého kurzu. Proti Iránu, proti Rusku. Sama je čistokrvný potomok indických prisťahovalcov,  čiže spĺňa slovenské porekadlo o poturčencovi horšom od Turka. Dobrá správa je, že rozhodne poprela fámy o jej kandidatúre za prezidenta v roku 2020. V USA je totiž veľmi populárna, až 63% ocenilo jej prácu ako dobrú, teda aj mnohí Demokrati.
Ako nezabudli média zdôrazniť, vo svojom pro-izraelskom postoji stála Haleová celkom na Trumpovej línii. Obhajovala odstúpenie USA z organizácie Unesco a z OSN Rady pre ľudské práva – pre ich správanie  údajne nepriateľské voči Izraelu. Izraelský vyslanec pri OSN, Danny Danon, jej za to ďakoval a nazval ju “pravou priateľkou” Izraela . Doslovne: “Veľká vďaka, že ste na strane pravdy”.
Čo je teda skutočným dôvodom jej odchodu?  Je to jednoduché – viete si predstaviť kolotoč, čo by sa nekrútil? Trump má železné zásady zo sveta biznisu: vždy prvý vyvíja aktivitu, vždy prvý mení pomery. Trump tak postupuje pri ľuďoch, ale aj pri rôznych vojenských akciách. Prečo napríklad zaútočil raketami na Sýriu? A prečo to potom už nezopakoval?  Pretože základom jeho stratégie je pohyb a zmena. On mení kone, aj keď sú úspešné.
A funguje mu to.
Nevýhodou je, že jeho skutky takto často predbiehajú aj jeho vlastné myslenie.
 
Príspevok Prečo odchádza jedovatá Nikki Haleyová? zobrazený najskôr Hlavné správy.