Damask 09. apríla 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-DigitalGlobe/U.S. Department of Defense via AP)

Bližšie informácie o útoku amerických Tomahawkov a celkové zhrnutie amerického útoku a jeho výsledkov poskytol Viktor Baranec na portáli kp.ru

1.Odkiaľ udrel Trump na Sýriu?

Úder sa uskutočnil z dvoch torpédoborcov Porter a Ross, ktoré driftovali pri Kréte a pri útoku sa priblížili k sýrskemu pobrežiu. Torpédoborce vystrelili 59 rakiet na sýrsku leteckú základňu al-Shayrat v provincii Homs v Sýrii.

2. Aké utrpeli Sýrčania straty?

Podľa informácií Ministerstva obrany RF bolo na základni zničených 6 Mig-23, rádiolokačná stanica, sklady munície, pohonných hmôt a jedáleň. Zahynuli 4 vojaci, 2 sú nezvestní a 6 utrpeli zranenia pri hasení požiaru.  Momentálne je letecká základňa al-Shayrat neschopná ďalšieho pôsobenia.  Jeden Tomahawk, ktorý sa použil pri útoku, má podľa toho, akú má hlavicu cenu 1,5 – 2 milióny USD.  Sýrske zdroje uviedli, že USA týmto útokom ohrozili možnosti boja proti teroristickej organizácii ISIS.

3. Boli na základni v čase útoku ruskí vojaci?

Predstavitelia Pentagonu oficiálne potvrdili, že sa snažili minimalizovať ohrozenie personálu základne, najmä ruských vojakov, ktorí by sa mohli na základni nachádzať. Krátko pred útokom informovali ruských vojakov o útoku na základňu al-Shayrat. Ruskí vojaci opustili základňu pred dopadom prvých Tomahawkov. Americké tvrdenia, že o útoku informovali ruských vojakov 2 hodiny pred útokom sú nepravdivé, za tú dobu by dokázali opustiť základňu aj Sýrčania s väčšinou Mig-23.

4. Prečo nepracovala ruská protivzdušná obrana?

Naše systémy S-300 a S-400 chránia ruské základne v Hmeimmim a Tartuse. Nemajú za úlohu chrániť letecký priestor celej Sýrie. Sýrska protivzdušná obrana nedokázala odolať masívnemu útoku Tomahawkov, z vojenského hľadiska leteli Tomahawky krátku dobu. Časť Tomahawkov však bola zostrelená, z 59 Tomahawkov (jeden neopustil odpaľovacie zariadenie na lodi) doletelo na základňu len 23 Tomahawkov. Koľko zo zvyšných 36 Tomahawkov zasiahlo iné ciele, spadlo do mora či bolo zasiahnutých protivzdušnou obranou ešte nie je známe.

5. Čo je to Tomahawk?

Tomahawk je americká okrídlena raketa ďalekého dosahu strategického i taktického významu s plochou dráhou letu. Do výzbroje ju USA zaviedli v roku 1983, neustále sa však uskutočňuje proces ich modernizácie. Tomahawk je pomenovaný podľa bojovej zbrane Indiánov. Zasiahnuť letiaci Tomahawk je náročné, pretože letí v malej výške (25-30 metrov) a kopíruje terén. Dostrel Tomahawku je približne 2500 km, priemerná rýchlosť 800 – 900 km za hodinu. Raketa je dlhá 6,25 m a váži 1500 kg. Na Tomahawky je možné nasadiť aj jadrovú hlavicu. Ruské S-300 a S-400 dokážu zostreľovať aj Tomahawky, úlohou ruských systémov protivzdušnej obrany v Sýrii však dosiaľ bolo chrániť ruské vojenské základne. Ruským ekvivalentom Tomahawku je raketa Kaliber, ktorá je podstatne modernejšia. V porovnaní s Tomahawkom je Kaliber na úrovni “super Tomahawku”.

6. Moskva oznámila, že odstupuje od Memoranda o bezpečnosti letov s USA. Čo to znamená?

Raketový úder USA sa stal hrubým porušením rusko-amerického memoranda z roku 2015, ktoré určovalo pravidlá hry pri letoch v Sýrii. Na rozdiel od USA, Rusko pôsobí v Sýrii legitímne na žiadosť sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Američania svojím raketovým útokom zapríčinili, že Rusku sa rozviazali ruky a Rusko už nebude dodržiavať dohodnuté pravidlá v Sýrii.

7. Prečo sa takmer súbežne s útokom rakiet Tomahawk začal aj útok ISIS?

Teroristi z ISIS zaútočili krátko pred útokom rakiet Tomahawk, potom sa stiahli. Možno Američania “omylom” informovali o útoku ISIS a nie ruskú stranu. Podozrenia o tom, že určité kruhy vo Washingtone komunikujú s ISIS, sa kvôli takýmto americkým aktivitám stávajú čoraz reálnejšie. K podobnému incidentu došlo aj pred niekoľkými mesiacmi v oblasti Deir ez-Zor, kedy prišlo “omylom k leteckému útoku amerického letectva” na pozície sýrskych vládnych vojsk. Vtedy takmer okamžite na pozície sýrskej armády zaútočili aj teroristi z ISIS, ich útok vládne sily odrazili, rovnako ako aj v al-Shayrat vládne jednotky odrazili útok teroristov.

Viktor Baranec