Washington 27. decembra 2016 (HSP/Sputnik/Foto:Russian Defense Ministry Press Service/ Photo via AP)

“V roku 2016 pokračovala modernizácia armády a flotily a podľa rozvrhu prebiehalo ich ďalšie vybavenie … Dnes sme silnejší než akýkoľvek potenciálny agresor. Akýkoľvek,” povedal ruský prezident Vladimír Putin na zasadaní Ministerstva obrany. Sú k tomu technologickej dôkazy.

V marci ruský obranno-priemyselný komplex začal skúšky nadzvukovej rakety Cirkon 3M22, ktorá je určená na výbavenie perspektívnych a modernizovaných lodí a ponoriek. Sériová výroba nadzvukovej rakety má začať v roku 2017. Tuto zbraň dostanú prvú raketové atómovej krížniky Admirál Nachimov a Peter Veľký.

Ruská armáda rozmiestnila v Kaliningradskej oblasti svoje najmodernejšie protilodné strely - systémy BastionRuská armáda rozmiestnila v Kaliningradskej oblasti svoje najmodernejšie protilodné strely – systémy Bastion

25. októbra bola v Rusku úspešne vyskúšaná nadzvuková bojová hlavica určená pre perspektívne medzikontinentálne rakety. Nadzvukový lietajúci prístroj (Výrobok 4202) štartoval zo štartovej plochy Dombarovskij v Oreburgskej oblasti a doletel na kamčatský polygón Kura. Úspešnej skúške predchádzal rozsiahly program substitúcie dovozu. Palubné vybavenie, elektronické komplexy a riadiaci systém nadzvukového Výrobku 4202 sú vyrobené v Rusku.

Ale dosahovanie nadzvukových rýchlostí neprebieha ľahko.

Prekonanie

Za nadzvukové sú považované objekty, lietajúce rýchlosťou viac ako 4500 kilometrov za hodinu. Nové zbrane vznikajú vďaka prekonávaniu celého radu zložitých vedecko-technických problémov. Nadzvukový prístroj nie je možné rozbehnúť pomocou tradičného reaktívneho motora, je nutné použiť raketové piamotočivé motory s nadzvukovým spaľovaním. V Rusku vyvinuli celkom nové palivo Decilin-M s príkonom zvýšeným o 20 %.

Po štarte začína manévrovacia fáza letu v atmosfére v podmienkach vysokých teplôt. V nadzvukovej rýchlosti je prístroj obklopený plazmovým mrakom, ktorý môže spáliť antény, čidlá, kontrolné prístroje. Samonavádzací systém pritom musí vidieť cieľ a palubné radiolektronické zariadenia musia spoľahlivo pracovať. Tu je veľký priestor pre zavádzanie materiálov, výrobu motorov, elektroniky, aerodynamiky.

Bojová hlavica sa pohybuje rýchlosťou okolo 15 Max (7 km / s) vo výške 100 km. Pred vstupom do pevných vrstiev atmosféry bezprostredne nad cieľom vykonáva zložitý manéver na prekonanie protiraketovej obrany protivníka. Vďaka svojim takticko-technickým vlastnostiam sú nadzvukové systémy schopné prekonať súčasné systémy PVO.

Podľa názoru odborníkov táto zbraň zaistí vojensko-strategickú paritu na niekoľko najbližších desaťročí. Nadzvukovými bojovými hlavicami má byť vybavená nová ťažká raketa Sarmat, ktorej skúšky sa začnú v roku 2017. Podobnými bojovými bloky je možné vykonávať bodové nejadrové údery počas lokálnych konfliktov na akomkoľvek mieste na svete. Rusko rozvíja preventívne prostriedky proti agresii vo všetkých typoch prostredí, vrátane vesmírneho priestoru. 28. októbra minister financií RF Anton Siluanov povedal: “Nehľadiac na všetky komplikácie … budeme pokračovať v modernizácii našich ozbrojených síl … Prezident vytýčil cieľ zabezpečiť 79 % modernej výzbroje v našej armáde do roku 2020. Nutné finančné prostriedky sú k tomu poskytované”.

Strach a hrôza

Washington Free Beacon s odkazom na výskum Vojenských vzdušných síl USA píše o zaostávaní Ameriky za Ruskom v projektoch nadzvukových rakiet. Dánske noviny Jyllands-Posten uvádzajú, že Rusko dostane nadzvukové zbrane do roku 2020, a dodávajú: “Nadzvukové jadrové rakety sú poslednou novinkou zbrojného priemyslu … Dokonca aj pre protiraketovú obranu USA, jeden z najmodernejších systémov na svete, sa taká extrémne vysoká rýchlosť stane skutočnou výzvou “.

Americký analytický časopis The National Interest uvádza:” Po prijatí plánovanej ruskej nadzvukovej zbrane do výzbroje bude možné ju inštalovať na ťažkú ​​MBR (medzikontinentálnu balistickú raketu) Sarmat.

V tejto téme pokračuje pokračuje aj španielsky internetový portál El Confidencial: “Rusko dokončuje projekt najnovšej rakety RS-28 Sarmat, ktorá má nahradiť súčasné R-36 Vojevoda (Satana podľa klasifikácie NATO). Bude schopná dosahovať rýchlosť až 7 tisíc kilometrov za hodinu a dokáže zasiahnuť ciele na území USA … Výkon motorov a odľahčená konštrukcia Sarmaty umožní rakete útočiť na územie USA nie najkratšou dráhou, ale akýmkoľvek smerom, a to aj naprieč Južným a Severným pólom.

Španielsky portál uvádza, že váha rakety bude väčšia ako 100 ton a pridávaná hmota – 10 ton. Môže to byť jadrová bojová hlavica o výkone až 50 megaton alebo 10-15 jadrových bojových hlavíc individuálneho navádzania, manévrujúcich v nadzvukových rýchlostiach. “Ak jej predchodkyňa Satana vyvolávala strach, tak Sarmat bude vyvolávať hrôzu,” dochádza k záveru El Confidencial.

Časopis The National Interest píše o bojovom letectve: “Rusi plánujú nielen vyzbrojiť novou stíhačku nadzvukovou zbraňou – Moskva projektuje lietadlo šiestej generácie, ktoré samo bude schopné dosahovať nadzvukové rýchlosti”. Nevyhlásené preteky vysoko technologických zbraní pokračujú. Nadzvukové zbrane patria k technológiám, ktoré budú v XXI. storočí rozhodovať výsledok vojny. Nie náhodou po roku 2000 Pentagon zmenil stratégiu a prezident George Bush mladší podpísal smernicu, podľa ktorej je reálne použitie rýchleho globálneho úderu vysoko presnými a nadzvukovými raketami s plochou dráhou.