Prečo Merkelová a Obama v Berlíne vyzdvihovali silu Ruska?

Berlín 17. novembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Germany Obama)

Ruský politológ a analytik Leonid Isajev na portáli k-politika venoval svoju pozornosť vyhláseniu Angely Merkelovej, ktorá pred niekoľkými dňami označila Rusko ako “krajinu, formujúcu silou svetový poriadok”, pričom v podobnom duchu sa v Berlíne vyjadril aj bývalý americký prezident Barack Obama
Na snímke bývalý americký prezident Barack Obama a nemecká kancelárka Angela Merkelová

“Rusko je dôležitá krajina, vojenská supreveľmoc, ktorá má vplyv na svetovú politiku. Rusko rieši množstvo úloh a problémov, sme zainteresovaní na spolupráci s Ruskom. Dúfam, že budeme mať konštruktívne vzťahy s Ruskom” uviedol bývalý americký prezident.
Prečo sa západní lídri rozhodli takýmto spôsobom reagovať, vysvetlil Leonid Isajev jednoducho. “Rusko dokázalo silou presadiť svoje záujmy v sýrskom konflikte. Svedkami tejto skutočnosti sme mohli byť už celé dva roky. Rusko sa vrátilo do pozície svetového lídra a veľmoci, ktorá presadzuje svoje záujmy na Blízkom východe. Názory, či sú ruské aktivity na Blízkom východe pozitívne, alebo deštruktívne, sa môžu samozrejme rôzniť, všetci svetoví lídri však už jednoznačne chápu, že Rusko výrazne ovplyvňuje vývoj v regióne”.
Leonid Isajev potom uviedol, že Rusko vsádza na dialóg s Európou ohľadne riešenia sýrskej otázky. Dialóg je potrebný najmä teraz, kedy sa končia vojenské aktivity a znova sa začína riešiť sýrsky problém pomocou diplomatických postupov. Rusko sa stavia pozitívne k zapojeniu krajín EÚ do obnovy sýrskej ekonomiky a infraštruktúry (Bašár Asad jednoznačne odmieta, aby sa do obnovy Sýrie zapojili britské, izraelské, saudské a americké firmy).
“Rusko výrazne pomohlo Bašárovi Asadovi vo víťazstve v občianskej vojne a posilnilo svoje pozície natoľko, že momentálne Rusko určuje pravidlá ďalšieho vývoja v Sýrii a Američania robia v Sýrii len vynútené kroky. USA a štáty západnej koalície tvrdia, že zohrali najvýznamnejšiu úlohu pri porážke teroristov ISIS. Dosiahli úspechy v Iraku, v Sýrii úspešní neboli. Asad sa stal víťazom v občianskom konflikte a je jasné, že zotrvá aj naďalej vo funkcii sýrskeho prezidenta. Americké a izraelské snahy odstrániť Asada sa skončili neúspechom, čo je výsledok naších aktivít v Sýrii. Preto Rusko ovplyvňuje dianie v svetovej politike a je potrebné s ním ako s veľmocou rátať” uviedol Leonid Isajev.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)