Londýn 7. marca 2018 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Presidency Press Service)

Saudský korunný princ Mohammed bin Salman tento týždeň navštívi Veľkú Britániu, pričom sa má stretnúť aj s kráľovnou, premiérom a ďalšími politikmi. Jeho cesta je však vnímaná rozporuplne, v Londýne sa počas jeho prítomnosti očakávajú demonštrácie.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (v strede) kráča s manželkou Emine (vľavo) počas privítania katarským emirom, šejkom Mohammedom bin Abdulrahmanom Al Tháním (vpravo) po ich prílete do Dauhy 24. júla 2017

Mnohí na Britských ostrovoch si všimli pomerne rozsiahlu reklamnú kampaň propagujúcu saudského princa. Reklamy propagujúce princa zaplavili sociálne médiá, noviny, mobilné aplikácie a billboardy. Ľudia sa začali zamýšľať, o čo vlastne ide.
32-ročný princ je vo svojej vysokej štátnej funkcii len šesť mesiacov, odvtedy, ako prebral reprezentáciu krajiny po svojom otcovi 82-ročnom kráľovi Salmanovi. Cesta do Veľkej Británie bude pre neho jedna zo zatiaľ najvýznamnejších. Nech je jeho reklamná kampaň akákoľvek, princ má túžbu šíriť imidž významných domácich reforiem, ktoré sa v súčasnosti odohrávajú v jeho krajine.
Mohammed bin Salman – médiami bežne označovaný ako MBS – stojí za progresívnymi reformai v Saudskej Arábii. Od svojho menovania v roku 2017 môžu ženy jazdiť autom, pripojiť sa k armáde a navštevovať kino, čo bolo doteraz neprípustné v tejto konzervatívnej islamskej krajine. Princ sa tiež snažil zahájiť boj s korupciou v rámci kráľovskej rodiny a saudskej vlády. MBS tpresadzuje, aby sa ekonomika krajiny odklonila od závislosti od ropy. Podporuje rozvoj pestrejšej, trhovo orientovanejšej ekonomiky.
Princ by síce mohol vyzerať ako úplne pozitívna postava, napriek tomu sa očakáva, že v stredu na Downing Street začnú hromadné protesty. Aktivisti hovoria, že MBS je spoluvinný za vojnové zločiny v Jemene, kde koaličné sily vedené Saudskou Arábiou zabili stovky civilistov a izolovali krajinu. Zatváranie hraníc a prístavov zabránilo prístupu k humanitárnej pomoci chudobným, čo ešte zhoršilo epidémiu cholery, ktorá doteraz postihla 31-tisíc obyvateľov Jemenu. Podľa OSN bolo v Jemene zabitých viac ako 9 000 ľudí, viac ako polovica z nich civilistov. Viac ako 52 000 ľudí bolo zranených v bojoch od marca 2015. Zatiaľ čo UNHCR uvádza, že asi 22 miliónov Jemencov potrebuje pomoc ako dôsledok vojenského konfliktu.
Očakáva sa, že britský parlament bude diskutovať o princípe ľudských práv v Saudskej Arábii, hoci niektorí poslanci hovoria, že samotný princ nevystúpi na pôde parlamentu. Aktivisti, ktorí pripravujú protesty upozorňujú aj na fakt, že Spojené kráľovstvo od začiatku bojov v Jemene predalo Saudskej Arábii lietadlá, vrtuľníky a zbrane v celkovej hodnote 4,6 miliardy libier.
Tieňová ministerka zahraničných vecí Emily Thornberryová v rozhlasovej relácii BBC Radio 4 povedala o blížiacej sa návšteve princa, že saudskoarabskej vláde by odporučila ukončenie bombardovaní, ak by bola vo funkcií šéfky rezortu zahraničia. “Prvá vec, ktorú by som urobila, by bola apelovať na Saudskú Arábiu, pretože vzťah s nimi je dôležitý a mali by sme byť priatelia… ale zašli príliš ďaleko s vojnou v Jemene,” povedala Thornberryová. “Bombardovanie sa musí zastaviť a je potrebné vyšetriť možné porušenie medzinárodného práva,” dodala.
Zatiaľ čo moderátor BBC poukázal na pozitívne reformy implementované Mohammedom bin Salmanom, Thornberryová rýchlo poukázala na to, že od jeho nástupu do funkcie existujú iné, prekvapujúcejšie štatistiky. “Pozrime sa na mieru popráv,” upozornila. Thornberry. “Miera popráv sa v posledných šiestich mesiacoch zdvojnásobila, čo je veľmi znepokojujúce.”
Pre Veľkú Britániu môže červený koberec pre korunného princa znamenať, že Saudská Arábia sa rozhodne predávať časť svojej štátnej ropnej skupiny Aramco na londýnskej burze. Takýto krok by bol významným prínosom pre britskú ekonomiku a mohol by priniesť masívny nárast hospodárstva krajiny po neistote z Brexitu.
Návšteva MBS v nadchádzajúcich dňoch bude prehliadkou diplomacie a budovania vzťahov. Britská vláda je ochotná preukázať, že môže byť spoľahlivým spojencom a obchodným partnerom. Saudská vláda chce platformu, na ktorej sa ukážu nové, rýchlo sa meniace liberálne spôsoby – tak ako to prezentuje princová platená reklamná kampaň v Londýne.