Washington 5. marca 2017 (HSP/Foto: Facebook)

V poslednej dobe vyšlo najavo, že americký prezident Donald Trump odložil prípravu dohody s Ruskom o spoločnom boji proti ISIS. Informáciu priniesla agentúra Associated Press s odvolaním sa na zdroje v Trumpovej administratíve. Rusi už na túto skutočnosť reagovali, Dmitrij Peskov jasne odpovedal, že v takomto prípade bude Rusko v boji proti ISIS na Blízkom východe pokračovať samo

Na snímke Dmitrij Peskov

Je všeobecne známe, že zastavenie práce nad  prípravou dohody môže byť spojené s tlakom na administratívu prezidenta Donalda Trumpa.

Viacerých členov Trumpovej administratívy obvinili jeho odporcovia z kontaktov s Moskvou. Postupne sa členom protitrumpovskej opozície darí do Trumpovho tímu presadzovať čoraz viac jedincov s negatívnym postojom voči Rusku.

Protitrumpovskí odporcovia sa snažia čo najviac sťažiť Trumpovu činnosť, aj keď to môže mať nepríjemný dopad na zahraničnú politiku USA vo svete. Predstavitelia protitrumpovskej opozície podčiarkujú, že prípadná dohoda s Ruskom môže byť pre USA riskantná a nebezpečná.

Na konci februára tlačový sekretár prezidenta USA Sean Spicer uviedol, že Donald Trump sa pokúsi uzavrieť dohodu s Ruskom proti ISIS. Spicer doslovne povedal: “Ak nájdeme spoločné pozície v rámci boja proti ISIS a terorizmu a v ekonomike, tak budeme s Ruskom spolupracovať.”

Trump už predtým potvrdil, že americkej spolupráci s Ruskom bránia jeho politickí odporcovia. Tí tlačia na Trumpa aj cez masovokomunikačné prostriedky, ktoré chŕlia nepravdivé protiruské a protitrumpovské materiály. Pritom podľa Donalda Trumpa, Rusko a USA  by mohli začať obdobie spolupráce výhodnej pre obe strany.

Okrem toho Donald Trump hovoril aj o možnej zmene protiruských sankcií. V interview pre The Wall Street Journal americký prezident Donald Trump uviedol, že nevidí dôvody pokračovať v predlžovaní sankcií voči Rusku, s  Ruskom by naopak mali USA spolupracovať v boji proti terorizmu.