Bratislava 29. októbra 2018 (HSP/Foto:SITA/Braňo Bibel)
 
V rečiach a činoch diplomatov a politikov býva ukrytých veľa posolstiev, ktoré síce nie sú povedané otvorene, ale ten, komu sú určené a kto ich vie dešifrovať, im veľmi presne rozumie. Aké posolstvo mala vyslať návšteva francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na Slovensku práve v čase stého výročia vzniku Česko-Slovenského štátu?

Na snímke prezident Francúzskej republiky Emmanuel Macron

Pri príležitosti okrúhleho výročia do Prahy pricestovala Frau Merkel. Je jasné prečo: Čechy predsa jednoznačne patria do nemeckej sféry vplyvu. Ale čo Slovensko? Od skončenia prvej svetovej vojny to bolo Francúzsko, ktoré si tak trochu robilo nárok byť naším patrónom. Francúzsko, ktoré síce už nie je veľmocou ako kedysi, ale veľmi by chcelo byť. A nikdy neprestalo byť jedným zo sídel svetovej elity, ktorá sa stále cíti byť povolanou riadiť dianie na tejto planéte.
Práve preto na Slovensko neprišiel taliansky prezident (Taliansko tiež zohralo pri vzniku našej štátnosti významnú úlohu) ani z Londýna tá babička v klobúčiku, ale prišiel práve Emmanuel Macron. A čo nám chcel povedať? Samozrejme, popri tom množstve kvetnatých rečí, akí sme skvelí, ako to robíme dobre, ako sme v samotnom jadre, ako vo všetkom poslúchame, a nech to robíme ďalej. Vychválil nás až tak veľmi, až by človeku mohlo napadnúť: našich susedov momentálne až tak nechvália. A áno, dostávame sa k prvej pointe: Slovensko je teraz šancou byť klinom na rozbitie jednotného protimigračného bloku V4, či V5, 6, 10… nevedno koľkí sa tu v strednej Európe môžeme spojiť ako hrádza proti výmene obyvateľstva, ale to nebezpečenstvo tu veľmi zreteľne rozpoznáva nielen bývalý rothschildovský bankár Macron.
Francúzsky prezident v Bratislave povedal: „Musíme neustále hovoriť o tom, čo Európa prináša a ako má byť zmenená. My sme v histórii stále boli Európania, sme jej súčasťou a v súčasnosti nás spája spoločný záväzok v prospech Európy. V tomto je Slovensko skutočne príkladom. Nie je to len otázka zemepisnej polohy alebo histórie, ale je to aj otázka ambícií a myslím si, že práve v tomto zmysle je Slovensko veľmi príkladné, pretože ste vstúpili do EÚ, vstúpili ste do eurozóny, do Schengenu, teda ste skutočne v európskom jadre.“
Poďme si to preložiť z diplomatickej francúzštiny do normálnej reči. Macron povedal: „Musíme neustále hovoriť o tom, ako má Európa byť zmenená.“ Zmenená? Kto rozhodol, že Európa má byť zmenená? A ako má byť zmenená? Každému je jasné, že Macron je zastánca jednotnej Európy s centralizovaným velením a rozdeľovaním migrácie. A teda, ak hovorí, že „musíme neustále hovoriť o tom, ako má byť Európa zmenená“, v skutočnosti chce povedať: „Urýchlene poslúchnite, odovzdajte kompetencie do centrály a zoberte si imigrantov.“s
„Spája nás spoločný záväzok v prospech Európy.“ Opäť pekná diplomatická formulácia, ktorá sa dá chápať tak, že vlastne nič nepovedal, ale aj tak, že musíme robiť to, čo niekto určí ako zaväzujúce. Napríklad, my Slováci – ak niečo prikážeme ako záväzok pre všetkých, všetci ostatní, aj Francúzi to potom budú musieť plniť. Prípadne naopak – napríklad sa to možno odhlasuje podľa toho, kto má viac hlasov.
Keby niekomu azda nebolo jasné, že pán prezident vo vyššie citovanej vete diplomatickým jazykom povedal: „Budete poslúchať!“ tak pre istotu to vzápätí zopakoval ešte inými slovami: „Nie je to len otázka zemepisnej polohy alebo histórie, ale je to aj otázka ambícií.“ Čo znamená slovo ambície? Jedinec môže mať ambíciu, že vyštuduje a stane sa zubárom. Je to niečo, čo dobrovoľne chce. Ale aké ambície môže mať štát? Kto určí, čo štát dobrovoľne chce? Pán Macron to spomenul v jednej vete spolu s geografickou polohou a históriou. Presný preklad jeho posolstva teda bude znieť: „V tomto priestore historicky vládneme my a vy budete aj naďalej robiť to, čo my budeme chcieť.“
V agende Macronových rokovaní mohla byť aj téma Globálneho konpaktu OSN o riadenej migrácii, keďže tento sa má v Marrakeši podpisovať už o niekoľko týždňov – pripomeňme si, že Maďarsko a Poľsko tento bianko šek na budúcu „riadenú“ imigráciu podpísať nechcú a keby si postavilo hlavu aj Česko a Slovensko, tak by to mohol byť pre čiesi plány dosť veľký problém.
A ešte jednu vec sme si mohli medzi riadkami všimnúť: Macron pomerne nahlas a zreteľne vyslovil myšlienku, že európske krajiny by rozhodne mali dávať na zbrojenie viac peňazí – a nie cudzím, ale najmä európskym zbrojovkám. Keby niekto azda prehliadol podstatu ponuky vyslanej niektorým slovenským stranám a politikom, zhrňme si to: napríklad Francúzsko by mohlo kúpiť nie zastaralé a predražené americké stíhačky alebo vrtuľníky, ale slovenské. Tým by podporilo domácu európsku ekonomiku, a to by mohlo byť obojstranne výhodné nielen pre občanov, ale radosť by v oboch krajinách mohli mať aj niektorí statoční a vlasteneckí politici a ich príbuzní a priatelia.
Ivan Lehotský
 
Príspevok Prečo bol Macron na Slovensku? Aký skutočný odkaz sa ukrýval v jeho diplomatickom slovníku? zobrazený najskôr Hlavné správy.