Bratislava 22. februára 2018 (HSP/Coolook News/Foto:TASR/AP-Martin Baumann )

Dvojnásobná olympijská šampiónka Anastasia Kuzminová – najlepšia z biatlonistiek, ktoré sa narodili v Rusku v novšej histórii. Z domáceho (ruského) biatlonu bola však prepustená ako neperspektívna. Už desať rokov Anastasia Kuzminová podporuje Slovensko a prináša olympijské ocenenia do tejto krajiny.
Na snímke slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová

Nasťa to je zosobnenie všetkého inšpirujúceho, prečo milujeme biatlon a jeho šampiónov. Nasťa je veľmi rýchla na trati, s pevnými nervami, ale na svojej ceste musela prekonať samé prekážky. Na rozdiel od väčšiny hviezdnych športovcov je Kuzminovej život prekvapivo otvorený, láskavý a priateľský. Stáva sa, že naraz vidíte – dobrý človek. V prípade Nasti a jej brata, ruského biatlonistu Anton Šipulina, je to presne ten prípad.
Na snímke slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová
Ruský debut a materská dovolenka
Pod svojím priezviskom Kuzminová a slovenskou vlajkou vystupuje Nasťa presne desať rokov. Je to tak dávno, že v ruskej zbornej Anastasiu Šipulinovu si už len veľmi málo ľudí pamätá. Pri tom sa jej na Majstrovstvách sveta podarilo debutovať ako súčasť nášho tímu v sezóne 2005-06.
Bol to olympijský rok v najlepších, “zlatých” časoch nášho (ruského) ženského biatlonu. Na vrchole zostavy boli budúce šampiónky – Anna Bogaliy-Titovecová, Albina Akhatová, Oľga Medvedtseva, hviezda Olgy Zaitsevy začala rásť. Potom sa každé víťazstve Svetového pohára vnímalo ako rutinné a akýkoľvek výsledok v pretekoch, s výnimkou víťazstva, sa rovnal porážke.
22-ročná Nasťa Šipulina bola v tejto spoločnosti čierna labuť. Prišla do tímu pre dospelých ako dvojnásobný majster sveta medzi juniormi a úplne s atypickými vlastnosťami pre náš biatlon. Šipulina sa vyznačovala nestabilnou streľbou ale podarilo sa jej vyhrať na juniorskej úrovni, dokonca aj s dvoma alebo viacerými chybami. Ale rýchlosťou na trati bola jednou z najlepších.
V prvej fáze Majstrovstiev sveta v Oberhofene v roku 2006, asi mesiac pred začiatkom olympijských hier v Turíne, Šipulinová obsadila 63. miesto v šprinte so šiestimi chybami. Nie je prekvapujúce, že v podmienkach veľmi ťažkej konkurencie viac vyniknúť nemohla. Ale v ďalšej sezóne sa Nasťa pripravovala po prvýkrát nie s juniorským, ale s dospelým ruským tímom.
Vtedy olympijské majsterky z Turína jedna po druhej absolvovali materskú dovolenku. Starší tréner nášho ženského národného tímu Valery Polhovsky bedákal: “Zostali sme bez štyroch vedúcich tímu. Generačné výmena je veľmi rýchla, je nemožné, okamžite požadovať výsledky!”
Na snímke slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová
Šipulinová bola tak pozvaná do dospelého tímu spolu s ďalšími dvoma sľubnými športovkyňami – Annou Bulyginou a Annou Sorokinou. Je zaujímavé, že Bulyginová, rovnako mladá ako Kuzmina, teraz veľmi úspešne vystupuje na Majstrovstvách sveta pod menom Frolina a kórejskou vlajkou. Trochu staršia Sorokina neskôr kmitala okolo pohára Ruska a nakoniec už dávno skončila svoju kariéru.
Takže v decembri 2006 Šipulinová dostala svoju druhú šancu na majstrovstvách Svetového pohára ako súčasť ruského tímu. Nastinine výsledky podľa nášho súčasného štandardu neboli až tak zlé: 13., 31. a 48. miesto v počiatočných pretekoch. V súčasnom ruskom tíme by sa táto Nasťa z roku 2006 určite hodila. Pre porovnanie, teraz naša (ruská) najlepšia mladá športovkyňa Svetlana Mironová urobila svoju debutovú sezónu vo svetovom pohári: 50., 43. a 9. miesto.
Ale vtedy sa Valery Polhovský rozhodol poslať Šipulinovú na pohár IBU (Medzinárodná biatlonová únia (IBU)). V hlavnej zostave boli Taťana Moisejeva, Irina Malgina, Ekaterina Yuryeva, Natalia Guseva (teraz Sorokina) stabilnejšia v streľbe. Treba podotknúť že, žiadna z nich sa neskôr olympijskou šampiónkou nestala…
Na IBU Cup Šipulinová “zažiarila”. Podarilo sa vyhrať s dvoma (chybami), a spadnúť do prvej “desiatky”, dokonca aj s piatimi chybami. Však ale príležitosť vrátiť sa do hlavného tímu v tej sezóne už nebola, príliš neskoro prišla táto zmena. A potom Nastia porodila syna…
Na snímke slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová s manželom Danielom
Anastáziu Kuzminovú nechal odísť Tichonov
So svojím budúcim manželom Danielom Kuzminom sa Nasťa Šipulinová stretla v roku 2005 pri zraze na ľadovci v Rakúskom Ramsau, kde trénoval tím Ťumeňa Leonid Gurjev. Daniel sa narodil na Kamčatke, reprezentoval Izrael na lyžiarskych súťažiach Svetového pohára a žil a trénoval na Slovensku. Taký je medzinárodný osud.
“Stretli sme sa vo vzduchu,” pripomenula Anastasia. – Raz som sa oneskorila na tréning. Električka s mojou skupinou, odišla na ľadovec bezo mňa. Cestovala som ďalšou. Bola natrieskaná cudzincami – nebolo kde dať druhú nohu. Stála som na jednej nohe ako volavka. A potom sa k nej obrátil mladý muž a povedal, že odloží batoh z podlahy, aby sa jej lepšie stálo. Rozhovori sme sa a o tri mesiace neskôr prišiel do Ťumenu k nám, aby sa zoznámil s mojimi rodičmi.
V lete roku 2007 sa manželom narodil syn Jelisej. Tu sa v skutočnosti stala najdôležitejšia chvíľa v živote Nasti, vďaka čomu sa stala trojnásobným olympijským šampiónom zo Slovenska a nie obyčajným biatlonistom z Ruska.
Na snímke slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová
Po narodení Eliseja sa Anastasia rýchlo vrátila k tréningu. Pripojila sa k skupine bývalého trénera Leonida Gurijeva, ktorý bol v tom čase trénerom národného tímu. Zdá sa, že ani Guriev nemal nič proti tomu, ale iba ak Nasťa súhlasí s prácou za všeobecných podmienok. To znamenalo nemožnosť brať na sústredenia so sebou dieťa, k tomu žiadne úľavy pre rodinný život na úkor tréningového programu a bez akýchkoľvek zmien a žiadne nezrovnalosti v súvislosti s majstrovstvami sveta.
Na druhej strane váhy bola športová perspektíva života na Slovensku, kde sa Daniel už usadil. Život, kde sa stane najlepšou biatlonistkou v krajine, líderkou tímu. Bol by to život, kedy manželia Kuzminovci diktovali pravidlá a nie diktovali im. Nie je prekvapením, že Anastasia si vybrala túto možnosť. Je úžasné, že Únia biatlonistov Ruska ju uvoľnila bez problémov.
“Uvolnil som ju,” potvrdil bývalý prezident Tatarstan Alexander Tichonov. – Všetkých som sa pýtal: “Potrebujete ju?” Odpovedali mi, že nie. Tak som ju nechal odísť bez problémov.
Nasťa viackrát otvorene poďakovala Tichonovi za toto rozhodnutie. Koniec-koncov, keby konal inak, Nasťa by musela vydržať karanténu bez medzinárodných štartov a pravdepodobne chýbať na OH vo Vancouveri. Nuž Tichonov bol veľkorysý, a nie moc prezieravý.
Už v roku 2009, teda jeden a pol roka po pôrode a zmene občianstva, Anastázia Kuzmina získala striebornú medailu na Majstrovstvách sveta v národnom tíme Slovenska. Bolo to v Kórejskom Phenchhane, kde sú súčasné OH. Vtedy nás to zvlášť nevzrušovalo: nakoniec, Olga Zaitseva bola na koni, vyhrala štafetový závod. Kto sa stará o “nejaké” striebro? Ale v roku 2010 Kuzminová vyhrala Vancouver Sprint, v roku 2014 – opakovala rovnaký úspech v Soči. Takže bývalá náhradníčka ruského tímu sa stala legendou svetového biatlonu. Mohla by dosiahnuť to isté, ak by zostala v tom čase v našom tíme (ruskom)?
Na snímke slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová
Ako sa pripravuje “Nasťa-tím?”
-Máme obrovskú krajinu, veľa talentov, výborný koučový personál …,- povedala Nasťa o historickej vlasti. – Ale prečo som ja aj mnohí ďalší športovci nakoniec museli stáť pred  rozhodnutím – cestovať do zahraničia alebo ukončiť svoju kariéru. Nebudem obviňovať nikoho, niekoho menovať – nech oni hovoria, prečo mi nebránili, nezadržiavali ma. Prečo sa tak stalo – nech hovoria oni.
Netreba dodávať, že na obavi Nasti nikto neodpovedal. To je tenký ľad” volať na zodpovednosť trénerov Valeria Polhovskogovo a Leonida Gurjeva, ak sa polovička tímu rozbehla po ponukách Ukrajiny a Južnej Kórey?
– K výsledkom na Slovensku mi pomohlo, že tam je viac slobody vo výbere trénera a odbornej prípravy, ktorá je, tam bol žiadny taký tlak a pripraviť tím na jednu metódu, – hovorí Kuzmin. – Kedykoľvek, keď som cítil, že by som mohol robiť viac alebo menej zaťažení, mohol by som sa sám rozhodnúť, že sa niekde naozaj niekam niekam zdvihnem alebo sa budem rozvíjať niekde inde.
V novej krajine Kuzminová skutočne pripravila, ako si myslela vhodnú. Nechajte a pod vedením nie super skúsených trénerov s tuctom olympijských šampiónov v záznamovom liste a jeho vlastnou manželkou Danielom. Nepreškolil žiadnych špičkových športovcov ani pred, ani po Nasť. Ale v tandeme so svojou ženou hľadali a pokračujú v hľadaní toho najlepšieho, čo sa objavuje len vo svete biatlonu.
Kuzmina zmenila niekoľko lektorov v streľbe a zostavila svoju vlastnú službu dvoch francúzskych. Zároveň v Nasťa-Tim nie je všetko podriadené výsledku. Napríklad Kuzmina nielen priniesla svoje dve deti v poplatkoch, ale tiež dojčila čo najviac. Často to bolo na úkor súčasných výsledkov.
“Ale hlavná vec je, že ako matka som urobila správnu vec,” povedala Nasťa.
Teraz sa rozhodla odísť do dôchodku na 34 rokov. Na vrchole formulára, ktorý je vodcom Svetového pohára a hlavným favoritom olympijských hier. Toto by bolo úplne atypické rozhodnutie pre ruského športovca: prečo odísť, keď ste na vrchole a všetko sa ukáže? Z našej, niečo také urobil okrem toho, že majster Vancouver 2010 Eugene Ustyugov.
Ale Kuzmina má vlastnú logiku a vlastnú cestu. Boh udelil, že ju priviedol k tretiemu olympijskému víťazstvu v Pyeongchangu. A nezáleží na tom, ktorá vlajka ostane na jej ceste. Šport je nakoniec súťaž ľudí, nie vlajok.
Natalia MARYANCHIK z Annecy
Preložil Miroslav Kochan