Damask 28. decembra 2018 (HSP/anna-news/Foto: AP- SANA)
 
Ruský portál anna-news prináša zaujímavý pohľad na avizovaný odchod Američanov zo Sýrie

Ilustračné foto

Turci posilňujú svoj vojenský kontingent na sýrsko-tureckej hranici v oblasti Džarablusu, a takisto na západ od Manbidžu. Trump vyhlásil, že americké vojská začnú opúšťať sever Sýrie už v januári 2019 a celý proces odchodu Američanov bude trvať niekoľko týždňov.
Francúzska cudzinecká légia, ktorá spoločne s Američanmi operovala v tejto Kurdami kontrolovanej oblasti, nemá dostatočný vojenský potenciál, aby sa v oblasti dokázala presadiť. Bez Američanov tam ani Francúzi nevydržia dlho.
Turecko už uviedlo, že turecké vojská sú pripravené k bojovým operáciám na sýrskom území. Operácie proti Kurdom sú Turci schopní začať počas najbližších dní. Turci sa kriticky stavajú aj k zotrvávaniu francúzskych vojakov na území Sýrie, čo považujú za kontraproduktívne.
Kurdi si tak môžu zvoliť turecký útok, alebo komunikáciu s Asadom a Ruskom. Do Moskvy už zavítala kurdská delegácia (Ilham Ahmed). Podľa tureckých analytikov sú rozpoltení Kurdi (proamerickí a proruskí Kurdi) dnes slabší ako kedykoľvek v minulosti a sú ochotní akceptovať politické návrhy. Bez ochrany USA sa Kurdi cítia nesmierne zraniteľní, Trumpom avizovaný odchod Američanov  kritizovali aj mnohé protitrumpovské elity v EÚ. Podľa väčšiny analytikov, Kurdi, ktorí ešte majú v živej pamäti kurdský výprask pri Afríne, budú ochotní prijať návrhy Damasku a Moskvy na riešenie ich problému.
Analytické centrum South Front sa vyjadrilo aj k predpokladanému vývoju na východe Sýrie, v oblastiach za riekou Eufrat. Aj Kurdi na východe Sýrie sa obávajú prípadného tureckého útoku, veria však, že sa začalo draftovanie Turecka na americkú stranu a nakoniec k tureckému útoku na územia východne od Eufratu nepríde.
Sýrske vojenské jednotky sa však aktivizujú a v severnej časti provincie Hamá sa do bojovej pohotovosti uviedli aj elitné jednotky, tvorené veteránmi Tigrov. Podľa vojenských analytikov sú Sýrčania pripravení prejsť na východný breh Eufratu a pokračovať v bojových operáciach. Aktivizujú sa takisto sýrske vojenské jednotky v oblasti Deir ez Zor.
Ak Američania opustia svoju základňu v At-Tanfe, bude to znamenať koniec proamerických arabských zoskupení v blízkosti jordánskej hranice.  Výcvik týchto jednotiek a ich fungovanie zabezpečovala CIA, tieto jednotky nepodliehali priamo Pentagonu. Podľa analytikov však Američania presunú svoju základňu na jordánske územie.
Bojová hodnota protiasadovských zoskupení vytvorených CIA nebola nikdy veľmi vysoká. Ešte v roku 2016 utrpeli tieto zoskupenia katastrofálnu porážku od ISIS v oblasti Abu Kemal a utekajúce zvyšky proamerických skupín muselo zachraňovať pred jednotkami ISIS, ktoré prešli do protiútoku, americké letectvo.
V At Tanfe dnes ešte stále pracujú britskí a americkí inštruktori, ktorí sa neúspešne snažia z arabských dobrovoľníkov v At Tanfe vytvoriť skutočnú bojovú silu. Miestne proamerické skupiny boli pomerne bohato vyzbrojené prenosnými protitankovými a protilietadlovými bojovými systémami.
Izrael sa obáva, že ak sa Američania z východnej Sýrie stiahnu, Irán získa koridor až k Libanonu a Stredozemnému moru, kde je jeho verným spojencom šiítsky Hizballáh. V poslednej dobe sa začala zvyšovať aj partizánska vojna voči Kurdom a Američanom, ktorá dosiaľ bola označovaná ako “partizánska vojna nízkej intenzity”. Podľa viacerých vojenských expertov aktérmi tejto partizánskej vojny nie sú civilisti, ale vojaci iránskych a sýrskych špeciálnych síl.
Pre Američanov sa začína stávať územie Sýrie nebezpečným miestom. Rok 2019 sa môže niesť v znamení zvyšujúceho sa počtu útokov na Američanov v Sýrii, Iraku a Afganistane. Kvôli dodaným ruským S-300 stratili Američania vzdušnú nadvládu nad Sýriou, čo ešte viac obmedzuje ich vojenský potenciál.
Podľa viacerých vojenských expertov bude v roku 2019 pokračovať ofenzíva sýrskych vládnych síl v Sýrii,  výraznejšie sa vojensky zaktivizovať môžu  aj Turci a Izrael, tieto krajiny sledujú vlastné geopolitické ciele. Rok 2019 však môže byť značne ťažký pre Kurdov v Sýrii.
 
Príspevok Prečo Američania avizujú svoj odchod zo Sýrie? Kde sa začne nové kolo sýrskej vojny? zobrazený najskôr Hlavné správy.