Kyjev 11. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Alexandr Demyanchuk)

Petícia so žiadosťou vykonať na Ukrajine peňažnú reformu a urobiť z dolára národnú menu namiesto hrivny bola zaregistrovaná na webe ukrajinského prezidenta.

Ilustračné foto

“V súvislosti s nestabilitou ukrajinskou národnou menou žiadame, aby bola vykonaná peňažná reforma, a aby bola ukrajinská národná mena hrivna nahradená stabilnejšou menou, teda americkým dolárom, s prepočítaním cien, taríf, miezd, štipendií, dôchodkov, prostriedkov na kontách podnikov, úradov a organizácií, a tiež vkladov občanov,” píše autor petície.

Petícia bola zaregistrovaná 7. augusta a podpísalo ju zatiaľ 40 ľudí. Aby petíciu prerokoval prezident, musí ju podpísať najmenej 25-tisíc ľudí v priebehu 90 dní.

Pre porovnanie, autor poslednej zaregistrovanej petície žiada, aby bol 70-krát znížený plat šéfovi Naftogazu Andrimu Kobolevovi. Za dva dni ju podpísalo 733 ľudí.

V júli tohto roku analytici najväčších bánk a investičných fondov upozornili na to, že kvôli celkovému spomaleniu a úpadku v obchode rozpútali centrálne banky svetovú menovú vojnu.

V čase ekonomického rastu dávajú prednosť silným menám. Avšak svetová ekonomika bola už dosť poškodená obchodnými vojnami. Experti sú presvedčení, že už ku koncu tohto roka to pocítia na sebe všetci, avšak hlavná rana údajne pripadne na roky 2020-2021.

Podľa odhadu WTO sa medzinárodný obchod znížil v roku 2018 o 0,5 bilióna dolárov a tento rok majú straty dosiahnuť 1,5 bilióna. Medzinárodný menový fond varoval, že pokračovanie konfrontácie s Čínou zníži svetový HDP o 0,5%, tj. O 455 miliárd dolárov.

Centrálne banky určite použijú v tejto situácii na podporu národných ekonomík rôzne stimulujúce opatrenia. Potenciál zníženia úrokových sadzieb je ale veľmi obmedzený, pretože tie sú dnes aj tak minimálne. Jediným reálnym nástrojom podpory ekonomiky je oslabenie meny, ktoré zvýši konkurencieschopnosť vyvážaných tovarov na svetovom trhu. Keď sa ale hneď niekoľko krajín predháňa v oslabení svojej meny, ide o menovú vojnu.

Olej do ohňa prilial Donald Trump, ktorý sa oboril na guvernéra Európskej centrálnej banky Maria Draghiho s obvineniami z oslabeniea eura. “Mario Draghi informoval o možnosti dodatočného stimulovanie, čo hneď znížilo kurz eura voči doláru a umožnilo nespravodlivú ľahšiu konkurenciu USA. Európanom to prechádza po roky, spolu s Čínou a ďalšími,” napísal prezident na Twitteri na začiatku júla.

Šéf Bieleho domu pritom opätovne zdôraznil, že Čína zámerne znižuje kurz jüanu kvôli zlacneniu exportu a zvýšeniu obchodnej nerovnováhy s USA. Federálny rezervný úrad pritom podľa prezidentovho názoru udržiava príliš vysokú sadzbu, preto drahý dolár prekáža exportu amerického tovaru a služieb.

Výroky amerického prezidenta spôsobili mohutnú vlnu špekulácií na Wall Street. Analytici dospeli k záveru, že Trump chce schváliť rozhodnutie o devalváciu dolára.

Akonáhle Štátna pokladnica zverejní príslušné nariadenia, začne Federálna rezervná banka New Yorku menové intervencie. Začne predávať doláre a nakupovať cudzie meny, varovali bankový analytici. Oslabí to dolár, ktorý je, podľa odhadu Bank of America, precenený dnes približne o 13%.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj