Bratislava 15. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mark Baker)
 
Slovenskí politici odsudzujú streľbu na ľudí v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch, po ktorej zomrelo 49 ľudí

Zdravotníci odvážajú zraneného z mešity 15. marca 2019 v novozélandskom meste Christchurch

“Terorizmus a vraždenie ľudí v priamom prenose je treba odsúdiť v akomkoľvek prípade ako ohavný a nepochopiteľný čin. Je mi veľmi ľúto obetí takýchto skutkov, popierajúcich základné atribúty ľudskosti. Takéto ohavné činy iba prehlbujú nenávisť vo svete, pričom tento svet oveľa viac potrebuje porozumenie a normálnu ľudskosť,” napísal v piatok na sociálne sieti predseda vlády Peter Pellegrini.
 

 
“Som šokovaný a zdesený z teroristických útokov na nevinných ľudí v meste Christchurch. V myšlienkach sme s rodinami obetí. Zraneným želáme rýchle uzdravenie a ľuďom na Novom Zélande veľa síl v týchto ťažkých chvíľach,” napísal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák na Twitteri.
 

Teroristický útok na Novom Zélande odsudzuje aj hnutie OĽaNO a strana SaS. “Prebudili sme sa do mimoriadne smutného dňa. OĽaNO odsudzuje teroristický útok na Novom Zélande a vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám desiatok obetí, ktoré sa stali terčom tohto ohavného činu,” uviedlo hnutie.
“Je nám ľúto obetí, vyjadrujeme sústrasť pozostalým. Naše myšlienky sú s nimi,” uviedol predseda SaS Richard Sulík. Náboženská tolerancia, vzájomný rešpekt ľudí s rôznym vierovyznaním, umiernenosť vo viere sú podľa SaS hodnoty, na ktorých západné demokracie stavajú a ktoré sú príťažlivé pre milióny ľudí na celom svete.
“Takou hodnotou určite nie je vraždenie, nech sa deje v mene Ježiša Krista alebo Alaha. Viera v boha, odlišné názory nesmú viesť k extrémizmu a patologickému správaniu,” doplnila predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová.
Strana Most-Híd tvrdí, že sme opäť svedkami toho, čo môže spôsobiť extrémistická ideológia plná hnevu. “Násilie vyvoláva len ďalšie násilie a ďalšie obete. Tým, ktorí piatkový teroristický útok neprežili, venujme tichú spomienku a ich pozostalým vyjadrime svoju úprimnú sústrasť,” vyhlásila strana.
Streľba v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch si vyžiadala 49 obetí. Jedného zo štvorice zadržaných, ktorým je nemenovaný dvadsiatnik, obvinili z vraždy. Muž predstúpi pred súd v sobotu (16. 3.). Účasť ďalších dvoch zadržaných polícia preveruje. Štvrtá zadržaná osoba nemala pravdepodobne s útokom nič spoločné.
 
 
Príspevok “Prebudili sme sa do mimoriadne smutného dňa”: Slovenskí politici odsudzujú streľbu na ľudí v mešitách na Novom Zélande zobrazený najskôr Hlavné správy.