Moskva 18. septembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Podľa odhadov vedcov asi štyridsať percent pacientov v kóme môže byť v skutočnosti pri vedomí. Ukazujú to najnovšie spôsoby diagnostiky, ktoré umožňujú zhodnotiť aktivitu neurónov v režime reálneho času

Ilustračné foto

Vytrvalosť blízkych dostala matku z kómy

Munira Abdula prežila dopravnú nehodu v roku 1991. Kvôli vážnemu poškodeniu mozgu bola vo vegetatívnom stave, rodina ale v jej liečení pokračovala.

V roku 2017 chorú ženu odviezli do špecializovanej nemocnice v Nemecku a raz vydala nečakane čudný zvuk, o niekoľko dní neskôr zavolala na syna v jeho mene. Po 27 rokoch v kóme nadobudla pacientka vedomie. Ako oznámila BBC, môže komunikovať s príbuznými na základnej úrovni a dokonca aj trochu hovoriť.

To je veľmi vzácny prípad. Plnohodnotný život už, ale spravidla nie je možný, pretože poškodenie mozgu je príliš veľké.

Trojuholník vedomia

Kóma je úplná strata vedomia. Človek nereaguje na stimuly zvonku, nemôže sa hýbať, všetka aktivita mozgu je zabrzdená. Človek však žije. Takýto stav býva obyčajne následkom značného mechanického poškodenia mozgu: v dôsledku havárie, pádu z veľkej výšky alebo cievnej mozgovej príhody (mŕtvice).

Ešte v polovici minulého storočia vedci zistili, že príčinou je poškodenie mozgového kmeňa pretiahnutého úseku v dolnej časti lebky, spojeného s chrbticovou miechou. Vedci predpokladali, že v rôznych častiach mozgu sú určité centrá bdenia, ktorá si vymieňajú signály a aktivizujú vedomie.

V roku 2016 objavili vedci Harvardskej lekárskej školy v mozgovom kmeni maličký úsek s objemom dvoch milimetrov kubických, ktorý komunikuje s neurónmi mozgovej kôry. Ruský biológ Vladimir Kovalzon ho označil za miesto lokalizácie duše.

Autori štúdie vyšetrili 36 pacientov so značnými poškodeniami mozgového kmeňa, z ktorých bolo 12 v kóme. Za zdanlivo rovnakého rozsahu poškodenia boli jedni z nich pri vedomí a iní nie. Mapovanie za pomoci fMRI poukázalo na úsek mozgového kmeňa v ľavom tegmente: práve jeho poškodenie má za následok kómu.

Tento úsek komunikuje s dvoma regiónmi mozgovej kôry: prednou časťou insulárneho laloka a pregenuálnym úsekom predného cingulárneho kortexu. Tam sa nachádzajú veľké neuróny, ktoré prenikajú svojimi výbežkami všetkými vrstvami kôry. Majú ich len živočíchy s veľkým mozgom ľudoopy, slony a delfíny.

Keď je miesto lokalizácie duše v mozgovom kmeni poškodené, spojenie medzi týmito úsekmi mozgovej kôry sa porušuje a mozog sa vypína. Prestáva bdenie a vnímanie okolia dva kľúčové stavy, ktoré určujú vedomie.

Vedci z kliniky Univerzity štátu Iowa v USA sú toho názoru, že vedomie sa opiera aj o jednu z hlbokých častí mozgu, napríklad hypotalamus alebo bazálny predný mozog. Na ich nedotknutosti záleží stav bdenia.

U 33 pacientov po mozgovej príhode zasiahlo talamus. Štyria z nich upadli do kómy. Vyšlo najavo, že ich mozog poškodilo oveľa viac ako u iných pacientov: okrem talamu sa poškodili tiež hypotalamus a mozgový kmeň.

Reakcia na spomienky z minulého života

Vedci z Ruska a Kazachstanu pozorovali 87 chorých v kóme. Časom skoro polovica nadobudla vedomie a u niektorých sa čiastočne obnovili kognitívne funkcie.

Postup je nasledovný. Po kóme nastáva vegetatívny stav, organizmus teda žije, ale na nič nereaguje. Potom sa obnovuje malé vedomie, keď človek môže, napríklad sústreďovať pohľad a sledovať očami predmety.

A až potom sa obnovujú funkcie vyššej úrovne, napríklad schopnosť hýbať rukou na povel a odpovedať na jednoduché otázky napríklad len očami. Autori štúdie podotýkajú, že chorý môže neprejaviť žiadnu motorickú aktivitu a byť však pri vedomí. Práve preto je dôležité hodnotiť stav pacientov v kóme pomocou nových diagnostických metód.

Hovoria o tom aj vedci z USA a Veľkej Británie. Vyšetrili 21 ľudí so značnými poškodeniami mozgu, oi. aj vo vegetatívnom stave. Porovnali ich so 13 zdravými ľuďmi. Rodinní príslušníci čítali pacientom príbehy z ich života pred chorobou a výskumníci mapovali mozog a zhotovovali encefalogramy. Ukázalo sa, že u niektorých chorých bolo zdržanie elektrickej aktivity mozgu reakciou na reč rovnako ako u zdravých ľudí. Pričom fMRI ukázala aktivitu neurónov ako reakciu na hlasové povely, aj keď boli pacienti zdanlivo vo vegetatívnom stave.

Autori štúdie zdôrazňujú, že je potrebné znovu preskúmať chorých v kóme, aby sme zistili, kto z nich je pri vedomí, je ale uzavretý vo svojom tele a nemôže to dať najavo. Takí pacienti sa majú liečiť úplne inak, vykonávať rehabilitáciu, ktorá im obnoví nejaké fyzické alebo kognitívne schopnosti.

Vedci z Harvardskej lekárskej školy a univerzitnej kliniky v belgickom Liège pomocou rovnakých prostriedkov ukázali, že kóma a vegetatívny stav pacientov, ktorí sa dostali na oddelenie intenzívnej starostlivosti po značnom poškodení mozgu, nemajú byť základom definitívnej diagnózy. Chorý je schopný nadobudnúť vedomie, aj keď sa to nedá zistiť podľa vonkajších príznakov.

Lekári z Liege popísali prípad muža zraneného v havárii v roku 1992. Na resuscitačnom oddelení ho napojili na prístroj na umelú ventiláciu pľúc. Zdravotná sestra oznámila, že pacient pohol rukou na jej povel, diagnóza sa však kvôli tomu nezmenila chorého dali do nemocnice pre ľudí v kóme, kde sa nachádzal, bez toho, aby dostával nejakú terapiu.

Po dvadsiatich rokoch jeho príbuzní, ktorí sa nachádzali s ním v jednej izbe, pocítili, že je pri vedomí, aj keď žiadne viditeľné príznaky nemal. Pacienta previezli na univerzitnú kliniku, vykonali mu kúru a niekoľko úrovní testovania.

Spočiatku chorý spontánne otváral oči, žuval naprázdno, pohyboval ľavou rukou a nohou, potom začal sústreďovať pohľad na predmet a sledovať ho. Za nejakú dobu plnil jednoduché povely: zatváral oči a odpovedal na otázky mimikou. Takto sa podarilo zistiť, že si pamätá svoje meno a mená príbuzných.

Vedecké práce z posledných rokov, nielen umožnili vo všeobecných rysoch zistiť, ako vzniká vedomie, ale dali nádej na to, že pacienti v kóme sa dajú vrátiť k životu.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj