Bratislava 27. februára 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
 
Deväťčlenná výprava slovenských atlétov odletela v stredu do Glasgowa, kde sa od piatka do nedele uskutočnia halové majstrovstvá Európy. Nepríjemnou správou pred kontinentálnym šampionátom je zranenie najväčšej slovenskej nádeje. Šprintéra Jána Volka trápi zranenie zadného stehenného svalu a jeho sobotňajší štartu v behu na 60 m je neistý

Na snímke vpravo slovenský reprezentant v behu na 60 m Ján Volko a jeho trénerka Naďa Bendová

“Po mítingu Madride som nič necítil. Nebol dôvod neštartovať na halových M-SR v Bratislave. Skúsil som to… Zranenia sú však normálna vec. Každý deň sa pohybujeme na hrane, to sa stáva,” nevníma situáciu tragicky Volko, ktorý sa smerom k sobote snažil zaujať optimistický postoj: “Cítim sa dobre. Samozrejme, moje ambície vinou zranenia trochu klesli, ale urobím všetko, čo sa dá. Keď sa postavím na štart, dám do toho všetko. Myslím si, že by som to mohol zvládnuť, ale teraz neviem povedať, čo bude v sobotu. Zranenie chce čas, ten však nemáme. Keby boli HME o týždeň neskôr, tak by to bolo lepšie. Nemám medailové ambície. Ak by sa mi podarilo dostať do finále, v súčasnej situácii by bo to bol zázrak. Bral by som to pozitívne ako splnený cieľ.”
Trénerka slovenskej šprintérskej jednotky priznala, že majú za sebou náročné dva týždne, ktoré neboli v súlade s plánmi. “Záverečná príprava nám nevyšla tak, ako sme si predstavovali. Od M-SR riešime u Janka zranenie, ktoré vzniklo po mítingu v Madride. Keďže jeho stav sa vzápätí zlepšil, išli sme na národný šampionát, kde sa to však prehĺbilo. Nie sú to príjemné správy. V tejto situácii sme sa ocitli prvýkrát, o to je to pre nás ťažšie,” informovala na stredajšom brífingu v sídle Slovenského atletického zväzu Volkova trénerka Naďa Bendová, ktorá k aktuálnemu stavu a ambíciám poznamenala: “Pokiaľ ide o jeho pocity, subjektívne je ďaleko lepšie, ako to vidia lekári. Práve tento fakt bude pri rozhodovaní najdôležitejší. Nehovorím, že všetko dopadne podľa našich pôvodných predstáv, lebo tie už asi dokážeme naplniť, ale verím, že napriek tomu budeme spokojní a zároveň Janko zdravý, aby mohol absolvovať ďalšiu časť sezóny.”
Bendová sa vyjadrila k tomu, ako vzniklo Volkovo zranenie. “Stalo sa tak pri brzdení po prebehnutí cieľom, keď dochádza k extrémnemu protipohybu. Ide o ľavý stehenný sval, jeho spodnú časť, kde sa upína. Vnútorná noha je aj pri tréningu pod extrémnou záťažou, každé vybehnutie zo zákruty, brzdenie v zákrute spôsobuje preťaženie, ktoré na pravej nohe nie je až také ako na ľavej. Po Madride to zranenie nebolo v takom rozsahu ako po M-SR. Je to pre nás poučenie do budúcnosti, že aj keď sa zdá problém banálny, vždy to treba skontrolovať. Hoci aj po Madride bol v opatere a lekári a fyzioterapeuti nevideli dôvod, prečo nepokračovať v príprave.”
Volko by sa mal v Glasgowe predstaviť v úlohe obhajcu striebornej medaily z Belehradu 2017. “Do risku nepôjdeme. Ja som skôr opatrný človek, už by som to dávno vzdala, ale v rámci tímu sme sa dohodli, že to skúsime. Záťaž sme znížili na minimum. V rozcvičke sa rozhodne, či áno alebo nie. Aj keď vidina úspechu je fajn, Janko má celú kariéru ešte pred sebou,” potvrdila Bendová, že Volkov štart nebudú siliť za každú cenu.
Vo výprave, ktorá s výnimkou Matúša Bubeníka (do dejiska sa presunie z Prahy, pozn.) odletela zo Schwechatu, je päť mužov a štyri ženy. Medzi nimi nechýba ani trojskokan Tomáš Veszelka, ktorý skončil vlani na ME v Berlíne ôsmy. “Medailové priečky môže dosiahnuť hocikto, štartové pole je vyrovnané bez jednoznačného favorita. V tejto chvíli si nedokážem predstaviť, aký výkon bude stačiť na medailu. Myslím si však, že na finálovú osmičku bude treba skočiť 16,50 – 16,60 m. Verím, že sa mi to podarí. Predovšetkým nech vydrží zdravie, trápil ma totiž členok. Je ešte trochu ubolený, ale do piatka, keď ma čaká kvalifikácia, to bude v poriadku.”
Optimistom je aj Veszelkou kouč Radoslav Dubovský: “Po problémoch s členkom, pre ktoré sme vynechali M-SR, dopadla záverečná výprava veľmi dobre. Napriek menšej pauze tréningovo takmer nič nestratil. Posledné tréningy naznačovali, že je vo výbornej forme. Tomáš je dobre pripravený na čo najlepší výkon.”

Na snímke slovenská atletická výprava pred odchodom na 35. halové majstrovstvá Európy v atletike v škótskom Glasgowe (1. – 3. marca) v Bratislave 27. februára 2019. druhý vľavo hore šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martin Pupiš, trénerka Jána Volka Naďa Bendová, Ján Volko, šiesta zľava hore Stanislava Lajčáková, Lukáš Beer, Alexandra Štuková, Tomáš Veszelka a tréner slovenského trojskoka Tomáša Veszelku Radoslav Dubovský. Dolný rad druhá zľava Iveta Putalová, Monika Weigertová a Šimon Bujna

Šéfom slovenskej výpravy, v ktorej o 6 atlétov menej ako pred dvoma rokmi v srbskom Belehrade, je šéftréner SAZ Martin Pupiš. “Naše ambície sú ovplyvnené skutočnosťou, že Janko Volko nie je úplne fit. Nedávno mal však iba 22 rokov a naša atletika ho potrebuje aj v budúcich rokoch, preto to nebudeme siliť. Rozhodujúce je zdravie. Ambície sme striktne neurčovali, ale určite by sme chceli získať aspoň dve umiestnenia v prvej osmičke. Okrem Volka sú kandidátmi viacerí. Napríklad Iveta Putalová, ktorá bola na HME 2015 štvrtá, Matúš Bubeník skončil na minulom kontinentálnom šampionáte piaty, ďalší výškar Lukáš Beer je siedmy v aktuálnych tabuľkách a trojskokan Veszelka má na konte ôsme miesto z vlaňajších ME. Verím, že aj ďalší nominovaní pretekári sa pobijú minimálne o prvú dvanástku,” poznamenal Pupiš.
Slovenskí atléti v ére samostatnosti získali v doterajšej histórii halových ME štyri medaily. Jedno zlato v roku 2007 zásluhou guliara Mikuláša Konopku, striebro predvlani vďaka Jánovi Volkovi v behu na 60 m a dvojnásobnou bronzovou medailistkou je trojskokanka Dana Velďáková (2009, 2011). Celkovo má SR na konte 13 umiestnení v prvej osmičke.
 
Príspevok Pre Volka bude po zranení úspech aj finále, šéftréner chce dve umiestnenia v prvej osmičke zobrazený najskôr Hlavné správy.