Berlín 8. apríla 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Paul Zinken/dpa)
 
Nemecká polícia zadržala v nedeľu v Berlíne šesť podozrivých vo veku 18-21 rokov, a to na základe viacerých indícií, že v súvislosti s polmaratónom v nemeckej metropole pripravujú zločin.

Policajt stojí počas polmaratónu 8. apríla 2018 v Berlíne

Takto informovali policajné zdroje o tom, čo nemecké médiá sprístupnili už podrobnejšie širokej verejnosti skôr.
Podľa informácií polície na jednej zo sociálnych sietí došlo k prehliadkam bytov a motorových vozidiel na území Berlína.
Hovorca tamojšej prokuratúry Martin Steltner nechcel na otázku potvrdiť, či mohlo ísť o plánovanie teroristického útoku. Ani k možným kontaktom podozrivých s tuniským atentátnikom z Berlína z decembra 2016 Anisom Amrim sa nevyjadril.
Vzhľadom na pokračujúce vyšetrovanie nie je vraj možné poskytnúť ďalšie informácie.
Podľa oficiálne nepotvrdených mediálnych správ došlo k zadržaniu podozrivých na základe podnetu nemenovanej zahraničnej tajnej služby.
Internetové vydania denníkov Die Welt a Bild predtým informovali, že polícia prekazila zrejme teroristický útok počas polmaratónu v Berlíne.
Podľa prvých informácií príslušníci bezpečnostných zložiek zadržali štyri podozrivé osoby z okolia tuniského atentátnika na jeden z vianočných trhov v Berlíne z decembra 2016 Anisa Amriho.
Hlavný podozrivý mal podľa informácií Die Welt chystať útoky nožom na chodcov a bežcov počas polmaratónu v nemeckej metropole. Motívom mala byť pomsta za Amriho smrť, ktorého na úteku pri rutinnej kontrole zlikvidovali v okolí Milána talianski policajti.
Za týmto účelom si zabezpečil dva mimoriadne ostré nože. Bezprostredné ohrozenie verejnosti údajne nehrozilo preto, že bol muž už dlhší čas monitorovaný príslušníkmi bezpečnostných zložiek.
Jeden z bytov, v ktorých sa následne uskutočnili domové prehliadky, bol dejiskom prehliadky už po predvianočnom útoku v nemeckej metropole v roku 2016.
Pri prehliadke pivničných priestorov v bydlisku jedného zo zadržaných podozrivých reagovali psy cvičené na hľadanie trhavín.
Ak by k útoku v Berlíne bolo došlo, bolo by sa tak stalo podobne ako v sobotu v Münsteri v hojne navštevovanom centre mesta, v ktorom sa zhromaždilo množstvo ľudí. Na 38. ročníku polmaratónu v Berlíne sa v nedeľu zúčastnilo rekordných okolo 32.000 bežcov. Teplé jarné počasie vylákalo do ulíc i množstvo divákov.
Berlínsky senátor pre vnútro Andreas Geisel ešte v nedeľu predpoludním informoval, že v súvislosti s útokom v Münsteri nariadil preskúmať už i tak sprísnené bezpečnostné opatrenia. Mobilná jednotka berlínskej policajnej jednotky špeciálneho určenia však už dlhší čas bola pripravená na zadržanie podozrivého priateľa tuniského atentátnika z roku 2016.
Ako je známe, Anis Amri odcudzil poľský kamión, zavraždil jeho vodiča a vozidlom 19. decembra 2016 vrazil do masy návštevníkov vianočného trhu v Berlíne. Útok si vyžiadal celkove 12 obetí a desiatky zranených.
 
Príspevok Pre podozrenie z prípravy zločinu v Berlíne zadržali šesť ľudí zobrazený najskôr Hlavné správy.