Nemecko 10. februára 2018 (HSP/DoRzeczy/Foto: ri.tv)

Slniečkárska pracovníčka s utečencami, ktorá vítala rozhodnutie Angely Merkelovej otvoriť nemecké hranice miliónom migrantom, z ktorých prevažnú časť tvoria moslimovia, teraz tvrdí, že sa mýlila: „Pre Nemecko je už neskoro.“
Na snímke Rebecca Sommerová

Fotografka a novinárka Rebecca Sommerová založila v roku 2012 asociáciu na pomoc utečencom (ArbeitsgruppeFlucht + Menschen-Rechte). Na konci roka 2015, kedy nemecká kancelárka Angela Merkelová rozhodla otvoriť hranice migrantom, Rebecca toto rozhodnutie s nadšením vítala.
„V tom čase som chcela všetkým pomôcť a naozaj som verila, že všetci tí ľudia utekajú z pekla a boli v nesmiernej núdzi,“ vysvetlila nemecká aktivistka konzervatívnemu poľskému týždenníku „Do Rzeczy“.
Spolu s ďalšími 300 dobrovoľníkmi Sommerová začala novým prichádzajúcim migrantom poskytovať kurzy nemeckého jazyka s cieľom pomôcť im zaradiť sa do spoločnosti.
„Myslela som si, že časom sa ich stredoveký pohľad zmení, ale po tom, čo som videla tieto situácie, ktoré sa okolo mňa ako dobrovoľníčky diali, musím uznať, že moslimskí utečenci vyrastali s hodnotami, ktoré sú od našich úplne rozdielne. Už od detstva prechádzajú vymývaním mozgov, kedy ich učia o islame a vôbec neplánujú prispôsobiť sa našim hodnotám. Ešte horšie, považujú nás za nevercov a arogantne nami opovrhujú.“
„Bola to hrozná skúsenosť, keď som zistila, že títo ľudia, ktorým som pomohla, ktorí jedli moje jedlo a boli v mojej záhrade, ma nazvali „nemeckou sprostou sukou“. Po tejto skúsenosti sa Rebecca rozhodla z dobrovoľníckej práce odísť, na Nový rok už nechodí sama a už päťkrát bola napadnutá mužmi, ktorí hovorili po arabsky.
Sommerová ďalej pre poľský denník uvádza, že nie je ojedinelým prípadom a že mnoho ďalších dobrovoľníkov došlo k rovnakému vnímaniu v tejto veci a v súčasnosti je čoraz menej dobrovoľníkov ochotných pracovať na poli s utečencami. Priznáva tiež, že moslimovia sú pre Nemecko hrozbou a s príchodom ďalších rodinných príslušníkov migrantov v rámci reunifikácie rodín sa to bude len zhoršovať.
Okrem toho sa denníku priznala, že osobne pozná Nemcov, ktorí sa chystajú emigrovať do Poľska: “Keď sa Poliaci a Maďari nevzdajú v tejto otázke, mohli by sa stať krajinami, kam budú niektorí Nemci a Francúzi utekať. Mohli by ste sa stať akýmisi ostrovmi stability v Európe.”
Rebecca Sommerová si myslí, že pre Nemecko už je príliš neskoro a ona sama plánuje na dôchodok emigrovať. Politický islam je prítomný všade, aj vo vláde, v politických stranách, na polícii a na školách. Reunifikáciou rodín prídu do Nemecka ďalšie milióny moslimov a v Berlíne, odkiaľ pochádza, sú už celé dištrikty osídlené prevažne moslimskou komunitou, ktorá vytvára paralelnú spoločnosť.
Branislav Zaujec