Banská Bystrica 25. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)

Politická podpora strany Smer-SD Jánovi Lunterovi ešte pred podaním kandidátok môže byť potvrdením mojich negatívnych skúseností s takouto podporou ešte z obdobia, keď som sa stal primátorom Banskej Bystrice. Týmito slovami dnes reagoval nezávislý kandidát na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a Lunterov súper v novembrových voľbách do vyšších územných celkov Ivan Saktor.
Na snímke Ivan Sakto

Podľa neho Lunter už nie je celkom nezávislý ako tvrdí, pretože ho podporujú mestskí poslanci Banskobystrickej alternatívy kandidujúci do Zastupiteľstva BBSK a tí sú v opozícii nielen voči primátorovi krajského mesta, ale aj voči Smeru-SD.
“Vzniká tu akýsi politický guláš, ktorý v konečnom dôsledku nemusí priniesť vyššie volebné preferencie Jánovi Lunterovi. Pozerám sa na tento politický krok Smeru-SD ešte pred deklarovaným rozhodovaním o preferenčne najsilnejšom protikandidátovi súčasného župana, ktorý ešte ani nepodal svoju kandidatúru, rezervovane. Podľa mňa to v tejto chvíli poškodzuje ostatných potenciálnych kandidátov, ktorí sa uchádzajú o čo najväčšiu voličskú podporu. Aj keď nie je isté, či to nedobehne aj samotného Jána Luntera,” konštatoval Saktor s tým, že to všetko môže nahrávať Kotlebovi.
O podpore Luntera zo strany Smer-SD informoval vo štvrtok (24.8.) v Banskej Bystrici podpredseda vlády a strany Peter Pellegrini. Zároveň vyzval ostatných kandidátov, aby “zvážili, či chcú trieštiť sily, či sa im oplatí ísť do boja, alebo sa zachovajú štátnicky a tak, ako to potrebuje tento kraj”.
Sám Lunter označil toto oficiálne vyhlásenie o podpore “za prekvapujúce a nečakané”.
“Ešte na začiatku kampane som povedal, že prijmem podporu každej demokratickej politickej strany, pokiaľ bude bez podmienok a stotožní sa s naším programom. So Smerom-SD sme neuzavreli žiadnu dohodu a ich podpora, ktorú oznámili, nebola ničím podmienená. Bez ohľadu na osobné pocity a postoje voči strane Smer-SD oceňujem, že dodržali svoje slovo, verejne podporili najsilnejšieho kandidáta a významne tak prispeli k tomu, aby sa sily kandidátov netrieštili v boji proti fašizmu v našom kraji,” uviedol v stanovisku Lunter. Zdôraznil, že naďalej zostáva nadstranícky a nezávislý kandidát.
O funkciu predsedu BBSK sa doteraz uchádzajú 11 kandidáti. Sú nimi konateľ súkromnej firmy a poslanec mestského parlamentu spod Urpína Igor Kašper, politológ, poslanec Národnej rady SR za SaS a Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici Martin Klus, ktorého podporujú aj OĽaNO-NOVA, KDH a OKS, ďalej historik, generálny riaditeľ banskobystrického Múzea SNP a mestský poslanec Stanislav Mičev, podnikateľ Ján Lunter, predseda Strany moderného Slovenska Milan Urbáni, exprimátor a niekdajší prezident Konfederácie odborových zväzov Ivan Saktor, prednosta Mestského úradu v Brezne, právnik Martin Juhaniak, primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko, starosta obce Mýtna v okrese Lučenec Pavel Greksa, krajský predseda Strany zelených, manažér Marek Mališ z Kriváňa v okrese Detva a rómsky aktivista Vojtech Kökény z Rimavskej Soboty, ktorý kandiduje za Stranu rómskej koalície.
Či bude opäť kandidovať aj súčasný predseda kraja Marian Kotleba (ĽSNS), oznámi v najbližších dňoch.