Bratislava 1. decembra 2018 (TASR/SITA/HSP/Foto: TASR- Jakub  Kotian)
 
Demisiu ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD) hodnotí predseda výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko (SNS) ako jeho osobné rozhodnutie. Člen rovnakého parlamentného výboru Milan Krajniak (Sme rodina) odchod Lajčáka ľutovať nebude

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák

Pre predsedníčku zahraničného parlamentného výboru Katarínu Cséfalvayovú (Most-Híd) však bol Lajčák garanciou pevného euroatlantického ukotvenia slovenskej zahraničnej politiky. Politici to uviedli v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.
„V čase, keď padá politický konsenzus naprieč politickým spektrom v zahraničnej politike, pre Most-Híd bol Miroslav Lajčák garanciou pevného euroatlantického ukotvenia slovenskej zahraničnej politiky. On bol ten, ktorý pevne v rukách držal kormidlo. Akékoľvek výmeny alebo zmeny na čele ministerstva zahraničia môžu vyvolávať obavy o ďalšie smerovanie zahraničnej politiky Slovenskej republiky,“ zhrnula Cséfalvayová s tým, že “Lajčák má dobrú reputáciu u zahraničných partnerov”.
Krajniak podľa vlastných slov nebude plakať nad odchodom Lajčáka. Ako tvrdí, z postu ministra zahraničných vecí mal odísť už dávno. “Na čo Slovensko potrebuje takého ministra zahraničných vecí, ktorý sa venuje svojej profesionálnej kariére a nie tomu, aby obhajoval záujmy Slovenska,” vyhlásil.
„Pre nás je podstatné, či minister našim ľuďom doma pomôže. Či pomôže niečo vybaviť,“ poznamenal. „Sme spokojní s tým, že pán Lajčák odchádza, myslíme si, že máme aj lepších ľudí na tento post,“ vyhlásil. „Keby sme siahali k tomu, kto by za Smer-SD bol ministrom zahraničných vecí, tak pokojne pán Ján Kubiš, ktorý tento post už zastával, je rovnako rešpektovaný a vedel by tú funkciu robiť lepšie,“ dodal Krajniak.
Hrnko tvrdí, že Smer-SD musí rozhodnúť, či bude presviedčať Lajčáka, aby zostal, alebo nájde nového ministra. “My v zmysle koaličnej dohody toto riešenie, ak nebude v príkrom rozpore s našim politickým smerovaním, budeme akceptovať,” uviedol.
Podľa Cséfalvayovej sa dalo sporu zabrániť, ak by rezort diplomacie skôr a intenzívnejšie komunikoval tému Globálneho paktu OSN o migrácii. Pakt pritom považuje za politický dokument, ktorý predstavuje rámec pre medzinárodnú spoluprácu a ochotu krajín reagovať spoločne na migračné toky.
“V Európe sa nemôžeme tváriť, že vieme migráciu vyriešiť sami, lebo nevieme. Je dôležité, aby sme komunikovali s našimi partnermi v OSN a z rozvojového sveta, ktorí sú zdrojovými krajinami migrácie. Legálna a riadená migrácia je niečo iné, ako sú utečenci,” povedala poslankyňa.
V pakte podľa Krajniaka vyhlasujú štáty, ktoré prídu na konferenciu do Marrákešu, že považujú masovú migráciu za zdroj blahobytu, a preto ju treba podporovať a riadiť. “My to ale nepovažujeme za zdroj blahobytu. Keď rakúsky kancelár, ktorý je všeobecne rešpektovaný ako umiernený politik, povie, že takýto pakt je ohrozením rakúskej suverenity, tak my sa máme tváriť, že to tak nie je?” uviedol.
Hrnko tvrdí, že do Marrákešu sa nejde diskutovať, pakt sa tam ide schváliť. “Je tam logický rozpor, že je to dokument, ktorý nezaväzuje nikoho a zároveň vytvára rámec. Keď vytvára rámec, tak je to nejakým spôsobom záväzné,” skonštatoval.
Cséfalvayová vídí ešte teoretickú možnosť, aby za SR odcestoval do Marrákešu prezident Andrej Kiska. Hrnko nesúhlasí a tvrdí, že prezident nemôže konať z vlastnej vôle, a keď ide do zahraničia, musí mať poverenie vlády. Podľa Krajniaka má však Kiska právo do Marrákešu odcestovať, aj keď dúfa, že tak neurobí.
 
Príspevok Pre Cséfalvayovú bol Lajčák garanciou, Krajniak demisiu víta zobrazený najskôr Hlavné správy.