Praha 16. januára 2017 (HSP/Foto:screenshot)

S americkým veľvyslancom Andrewom Schapirom, ktorý vo svojej funkcii skončí po nástupe nového prezidenta Donalda Trumpa, sa v sobotu prišlo symbolicky rozlúčiť niekoľko desiatok ľudí

"Pražská kaviareň" sa prišla rozlúčiť so svojim americkým veľvyslancom Schapirom. Ten sa na nich vykašlal!“Pražská kaviareň” sa prišla rozlúčiť so svojim americkým veľvyslancom Schapirom. Ten sa na nich vykašlal!

V programe, ktorý mu pripravili, zaspievali pieseň Škoda lásky a pieseň Goodbye Andrew. V texte, ktorý preňho skomponovali, sa spieva:

Že jsi Andrew velkej pašák, každý u nás ví, má tě ráda spousta lidí i tí dúhoví.

Odvážíš si s sebou naše srdce z perníku, good bye Andrew and thank you.

Na archívnej snímke americký veľvyslanc Andrew Schapiro

Na archívnej snímke americký veľvyslanc Andrew Schapiro

Ako to už história v takých chvíľach pravidelne potvrdzuje, posledné čo odchádzajúce štruktúry moci zaujíma, sú miestni kolaboranti. Usporiadateľ Tomáš Peszynský tak musel zhromaždeným oznámiť, že veľvyslanec si vo svojom rozvrhu nenašiel čas. Keďže realita je „slniečkárom“ od prírody vzdialená, rozhodli sa, že obe piesne a odkazy pre veľvyslanca natočia a nazdieľajú video na facebookovú stránku veľvyslanectva. “Vieme, že si takéto odkazy všímajú”, posilňovali svoj optimizmus navzájom.

Zhromaždenie narušili štyria odporcovia Schapira, ktorí držali transparent s nápisom: “Vezmi si ich všetkých so sebou”.

Andrew Schapiro je americký právnik, ktorého v marci 2014 nominoval americký prezident Barack Obama na funkciu veľvyslanca Spojených štátov v Českej republike. Jeho zasahovanie do politického diania v Českej republike vyvrcholilo, keď vyzýval prezidenta Zemana, aby necestoval na oslavy skončenia druhej svetovej vojny do Moskvy.

Krátko po Trumpovom zvolení za prezidenta, sa začalo hovoriť o tom, že by Schapira mohla nahradiť bývalá žena nastupujúceho prezidenta Ivana Trumpová, rodená Zelníčková, ktorá pochádza zo Zlína. Prihováral sa za ňu u Trumpa aj český prezident Miloš Zeman. Trumpová záujem stať sa veľvyslankyňou v Česku potvrdila.

Prezidentov hovorca Jiří Ovčáček k Schapirovmu odchodu povedal:

“Krásnym darčekom k mojim januárovým narodeninám bude odchod nediplomata. Bude to významné posilnenie našich historicky pevných vzťahov s USA. ”

Video k článku si môžete pozrieť tu: