Bratislava 1. apríla 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)

Možný odchod ďalších členov Súdnej rady SR môže byť pre inštitúciu kritický. Okrem bežnej agendy by sa tak mohli zastaviť aj kľúčové procesy, okrem iných aj výber nového šéfa Najvyššieho súdu SR. Vyplýva to zo súčasného počtu členov rady, ktorých je oficiálne 12 a tiež z vyjadrení jej členky Marcely Kosovej

Na snímke predsedníčka Súdnej rady Slovenskej republiky Lenka Praženková

Tá v záujme obnovy dôvery vyzvala svojich ôsmich kolegov spomedzi sudcov, aby sa vzdali funkcií. Je medzi nimi aj predsedníčka rady Lenka Praženková. V prípade takéhoto scenára skomplikuje celkovú situáciu značne nová legislatíva. V nej sa uvádza, že v prípade vzdania sa členstva, dochádza k jeho zániku automaticky na druhý deň. Ak by všetci deviati členovia odišli, v rade by zostali iba traja ľudia, a to nominanti Kancelárie prezidenta SR. Kým pri nominantoch vlády SR a Národnej rady SR sa dajú voľné miesta pomerne rýchlo obsadiť, pri výbere sudcov musí byť voľba vyhlásená minimálne 60 dní pred jej konaním.

Výzvu Kosovej nevypočuje sudca Miloš Kolek a ani Petra Príbelská. Obaja avizovali, že ich odchod by neviedol k očiste súdnictva a že svoje funkcie vykonávali so všetkými náležitosťami a morálkou. „Išlo o požiadavku mierenú na všetkých členov Súdnej rady SR, ktorí boli volení sudcami, aby zvážili, či sa aj takýmto spôsobom podieľať na sebareflexii justície, ktorú súdna rada reprezentuje ako najvyšší orgán. Diskusia viedla k viacerým názorom. Do dnešného dňa Miloš Kolek a Petra Príbelská nesúhlasia s týmto postupom. Preto deviati členovia súdnej rady ostávajú jej súčasťou aj naďalej,“ potvrdila informáciu, že sudcovia zatiaľ zostávajú členmi rady, hovorkyňa súdnej rady Veronika Müller.

Súdna rada okrem voľby predsedu najvyššieho súdu rieši aj iné neodkladné záležitosti, napríklad personálne problémy na viacerých súdoch. Okrem Okresného súdu Bratislava I, na obchodnom úseku ktorého momentálne pôsobí osem sudcov, hlásia problém aj Košice. Aj tam sa v uplynulých dňoch vzdalo svojich funkcií viacero sudcov. Práve súdna rada rieši všetky personálne záležitosti, a to či už výber nových sudcov alebo ich dočasné preloženie. Otázne je, ako sa zachová zvyšných šesť členov vrátane predsedníčky a podpredsedu. Ak by sa obaja vzdali funkcií, post šéfa by zastával vekovo najstarší člen rady.

Na uznášaniaschopnosť rady je však nevyhnutný počet desiatich členov. Aj napriek tomu môže rada fungovať iba v značne obmedzenom režime. Súdna rada má celkovo 18 členov. Deviatich si vyberajú v tajnej voľbe sudcovia z celého Slovenska, troch nominuje prezident, troch NR SR a troch vláda.

Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj