Moskva 8. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko, Pool)
 
Pravoslávni veriaci vo svete v nedeľu slávia svoj najvýznamnejší sviatok – sviatok Ježišovho zmŕtvychvstania, paschu.

Ruský prezident Vladimir Putin (druhý sprava), ruský premiér Dmitrij Medvedev (vľavo), Medvedevova manželka Svetlana Medvedevová (druhá zľava) a moskovský starosta Sergej Sobjanin (vpravo) počas veľkonočnej pravoslávnej bohoslužby v katedrále Spasiteľa Krista v Moskve 8. apríla 2018

Slávnostná (paschálna) služba sa konala v noci na nedeľu aj v moskovskom Chráme Krista Spasiteľa. Slúžil ju patriarcha moskovský a celej Rusi Kirill, ktorý tam slávil aj nedeľné obrady. Na vigílii sa zúčastnili aj prezident Vladimir Putin a premiér Dmitrij Medvedev, informovala agentúra TASS.
Ako sa už stalo zvykom, v úvode nočnej bohoslužby do Chrámu Krista Spasiteľa vniesli Svätý blahodatný oheň, ktorého obrad zostúpenia sa každoročne odohráva v Chráme Božieho hrobu v Jeruzaleme.
Svätý oheň z Jeruzalema sa po “zázračnom zostúpení” roznáša do okolitých miest i viacerých krajín, kde žijú pravoslávni kresťania. Prevážajú ho do nich letecky, aby sa k nim dostali včas – do vigílie Veľkonočnej nedele.
Patriarcha Kirill v nedeľu pri príležitosti paschy navštívil väzňov v moskovskej väznici č. 2, známej ako Butyrka. Okrem toho prostredníctvom telemostu zaslal pozdravné posolstvo aj ruským vojakom slúžiacim na vojenskej základni Humajmím v Sýrii.
Sviatok Ježišovho zmŕtvychvstania slávia aj pravoslávni v ďalších krajinách sveta – napr. v Bulharsku, na Cypre, v Grécku, Libanone, Macedónsku, Rumunsku, Srbsku či na Ukrajine, kde prezident Petro Porošenko v noci na nedeľu zavítal na bohoslužbu vo Volodymyrskom kláštore. Veľkú noc slávili aj pravoslávni veriaci v USA, Austrálii, či Británii, ale aj na Blízkom východe a inde.
Pravoslávnych veriacich pri príležitosti Veľkej noci pozdravil v nedeľu aj najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi – pápež František. Pápež zaželal “bratom a sestrám východných cirkví (…), aby ich vzkriesený Pán naplnil svetlom a pokojom a podporil tie ich spoločenstvá, ktoré žijú v mimoriadne zložitej situácii”.
 
Príspevok Pravoslávni kresťania slávia paschu zobrazený najskôr Hlavné správy.