Berlín 2. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Silas Stein)

Pravicoví extrémisti sa vyhrážajú smrťou dvom nemeckým politikom zo strany Zelených. Jej bývalý predseda Cem Özdemir a podpredsedníčka Spolkového snemu (Bundestag) Claudia Rothová dostali výhražné e-maily podpísané skupinou s názvom Atomwaffen Division Deutschland 27. októbra a sú navzájom prepojené, informovali v sobotu noviny mediálnej skupiny Funke

Na snímke Claudia Rothová

„Hrozba môže byť tentoraz namierená proti Cemovi a mne, je však ďalšou v dlhom zozname pokusov o zastrašovanie — miestnych politikov a občianskej spoločnosti, židov a moslimov, umelkýň a prisťahovalcov,“ povedala Rothová. Dodala, že ani takéto vyhrážky ju neodradia od záväzku budovať „rozmanitú a kozmopolitnú spoločnosť“.

V e-maili adresovanom 53-ročnému poslancovi Bundestagu Özdemirovi sa okrem iného píše: „V súčasnosti plánujeme, ako a kedy vás popravíme, na nasledujúcom verejnom zhromaždení? Alebo vás odchytíme v mieste bydliska.“

Özdemir o maili informoval políciu Bundestagu a Spolkový kriminálny úrad (BKA). Už dlhší čas má policajnú ochranu, keďže je ostrým kritikom tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a v minulosti sa mu za to vyhrážali tureckí nacionalisti.

V USA existuje od roku 2015 pravicová neonacistická skupina Atomwaffen Division (AWD). Aktívna je najmä v južnej časti Spojených štátov a má do 100 členov. Jej prívrženci sú podozriví z piatich vrážd. Postupne sa však rozšírila aj do Británie, Kanady a pobaltských štátov.

V júni 2018 vydala skupina propagandistické video v nemčine a angličtine s názvom „AWD Deutschland: Die Messer werden schon gewetzet“ (AWD Nemecko: Nože sa už brúsia), v ktorom oznámila založenie bunky alebo pobočky v Nemecku a sľúbila „dlhý boj“.

V júni tohto roka zavraždil pravicový extrémista lokálneho konzervatívneho politika v meste Kassel Waltera Lübckeho. V roku 2018 boli politici a úradníci v Nemecku 1256-krát obeťami politicky motivovaných trestných činov. Medzi nimi bolo 43 násilných deliktov. Polícia pripísala 517 z týchto trestných činov na pravicovej a 222 ľavicovej scéne.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj