Ilustračná snímka. Foto: FOTO TASR/AP

Canberra 9. apríla (TASR) – Austrálska krajne pravicová protiimigrantská strana, ktorá sa inšpirovala francúzskym hnutím žltých viest, v utorok oficiálne zmenila svoj názov na Yellow Vest Australia, píše agentúra AFP.

Predstavitelia malého politického zoskupenia – známeho pôvodne pod názvom Austrálska aliancia slobody – vyhlásili, že volebná komisia schválila zmenu ich názvu práve včas, aby sa mohli s novým názvom zapojiť do kampane pred plánovanými parlamentnými voľbami. Tá by sa v Austrálii mala začať už na budúci týždeň.

Predsedníčka strany Debbie Robinsonová v tejto súvislosti uviedla, že inšpiráciou pre stranu bolo francúzske hnutie žltých viest, ktoré od minulého roku organizuje protesty v Paríži a iných francúzskych mestách. Hnutie podľa nej totiž „reprezentuje nespokojných občanov, ktorí sú znepokojení globalizáciou, imigráciou a životnými nákladmi“.

„Chceme preniesť toto hnutie z ulíc do parlamentu. Boli by sme prvou krajinou na svete, ktorá by to urobila,“ povedala Robinsonová.

Austrálska politička ďalej priznala, že zmena názvu jej strany, ktorá nikdy nepôsobila v austrálskom parlamente, by mohla zabrániť jej zamieňaniu s vládnou Austrálskou liberálnou stranou.

Hnutie žltých viest vzniklo vo Francúzsku vlani v novembri ako protest proti plánovanému zvýšeniu daní z pohonných hmôt, avšak postupne sa rozrástlo o širšie požiadavky týkajúce sa daní, platov a priamej demokracie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR