Najdôležitejšie fakty o havárii:

– V lietadle bolo 92 ľudí, vrátane armádneho speváckeho zboru Alexandrovci a novinárov.

– Predpokladá sa, že nešťastie nikto neprežil.

– Lietadlo, ktoré patrilo priamo rezortu obrany, zmizlo z radarov 20 minút po štarte.

– Príčina havárie zatiaľ nie je známa, špekuluje sa o možnej technickej závade.

Ruskí záchranári našli v Čiernom mori šesť kilometrov od brehu ropnú škvrnu, trosky a podvozok zrúteného lietadla ruskej armády Tu-154. Oznámili to agentúry TASS a Interfax s odvolaním sa na nemenované zdroje. „Šesť kilometrov od brehu sa našli trosky lietadla, časť podvozku a tiež olejová škvrna,“ povedal zdroj agentúre TASS. 

Úrady medzitým informáciu o náleze škvrny a trosiek lietadla potvrdili. Našli sa aj osobné veci cestujúcich. Niektoré trosky trupu Tu-154 sa podľa ministerstva obrany nachádzajú v hĺbke 50 až 70 metrov asi 1,5 kilometra od čiernomorského pobrežia pri meste Soči.

Lietadlo typu TU-154 Lietadlo typu TU-154

Na miesto predpokladaného zrútenia lietadla podľa agentúry Interfax zamierili záchranné lode, žiadneho človeka sa nájsť doteraz nepodarilo. Lietadlo údajne nestačilo nabrať výšku a zrútilo sa. „Bohužiaľ, počas viac ako hodinového pátrania sa nepodarilo nájsť žiadnu záchrannú plť,“ uviedol jeden zo záchranárov.

Lietadlo patrilo ruským ozbrojeným silám a z obrazoviek radarov riadenia letovej prevádzky sa stratilo 20 minút po vzlete z prímorského letoviska Soči. Na palube bolo 84 pasažierov a osem členov posádky, oznámilo ruské ministerstvo obrany.

PRÁVE TERAZ Obrovská tragédia

Zmiznuté lietadlo Tu-154 ruskej armády malo na letisku v Soči medzipristátie kvôli dotankovaniu paliva. Mierilo z Moskvy za ruskými vojakmi na leteckú základňu Hmímím v sýrskej provincii Latákíja. Podľa agentúry Interfax boli na palube novinári a členovia armádneho speváckeho zboru Alexandrovci, ktorí mali pri príležitosti osláv Nového roka zahrať vojakom nasadeným v sýrskej občianskej vojne.

PRÁVE TERAZ Obrovská tragédia

Okrem toho bolo na palube aj deväť novinárov, medzi nimi pracovníci Prvého kanála – Dmitry Runkov (korešpondent), Vadim Denisov (kameraman) a Aleksandr Soydov (zvukár). Uviedla to PR riaditeľka televízie Larisa Krymovová.

PRÁVE TERAZ Obrovská tragédia

Podľa ruských letových dispečerov vládnu v oblasti Soči priaznivé poveternostné podmienky. Žiadny civilný spoj z medzinárodného letiska Adler nebol zrušený. Ruský minister obrany Sergej Šojgu organizuje stretnutie s vedením ozbrojených síl, upozornila agentúra TASS. O zrútenom lietadle bol informovaný aj ruský prezident Vladimir Putin.