Londýn/Bratislava 9. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrew Milligan/PA via AP)

Výsledok britských parlamentných volieb prekvapil, keďže väčšina prieskumov verejnej mienky predpovedala väčšinové víťazstvo konzervatívcov. Pre TASR to uviedol analytik Luigi Scazzieri z londýnskeho think-tanku Centrum pre európsku reformu (Centre for European Reform).
Ilustračné foto: Členovia volebnej komisie nesú volebné urny počas sčítavania hlasov po parlamentných voľbách 8. júna 2017 v Glasgowe

“Nie je jasné, čo teraz Theresa Mayová urobí. Môže odstúpiť, alebo sa môže pokúsiť vytvoriť menšinovú vládu podporovanú (severoírskou) Demokratickou unionistickou stranou. Pravdepodobnejšia sa mi však zdá možnosť zostavenia vlády konzervatívcami, než labouristami,” konštatoval analytik.
V súvislosti s brexitom sa podľa neho nedodrží časový rámec rokovaní, ktorý sa nastavil. Nebude to mať však vplyv na pozíciu EÚ. “Spojené kráľovstvo je stále slabším partnerom a bude musieť prijať kompromisy. Otázkou však je, či britská vláda bude mať dostatok síl na kompromis. Nie je jasné, či jej slabosť prinúti ostatné politické strany nájsť prijateľnú podobu brexitu, alebo práve naopak, znemožní dohodu,” konštatoval analytik.
Konzervatívna strana britskej premiérky Theresy Mayovej prišla vo štvrtkových (8.6.) voľbách o absolútnu väčšinu v parlamente. Straty kresiel v prospech labouristov a liberálnych demokratov zaznamenala v Anglicku i Walese napriek tomu, že jej podiel hlasov oproti predošlým voľbám narástol.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.