Pracovník izraelskej súkromnej bezpečnostnej služby pri nepokojoch zastrelil arabského spoluobčana

Jeruzalem 6. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mahmoud Illean)

Pracovník izraelskej súkromnej bezpečnostnej služby zastrelil dnes arabského spoluobčana pri najnovšej konfrontácii medzi Arabmi a Židmi v Izraeli. Informovali o tom tlačové agentúry AP a DPA
K incidentu došlo v arabskom meste Kafr Kassim asi 20 kilometrov východne od Tel Avivu. Miestni obyvatelia popreli tvrdenie polície, že protestujúci Arabi ohrozovali policajtov na živote.
Ilustračné foto

V januári izraelskí policajti zastrelili 47-ročného arabského učiteľa, ktorého najskôr polícia označila za teroristu, neskôr však uznala, že omylom.
Hovorca izraelskej polície Micky Rosenfelt povedal, že policajti dnes prišli zatknúť miestneho obyvateľa, ten však kládol odpor. Miestni obyvatelia zaútočili na policajtov, ktorým sa podarilo dostať muža z ich rúk.
Podľa Rosenfelta stovky protestujúcich Arabov potom podpálili tri policajné autá a hádzali kamene, kým maskovaní muži zaútočili na miestnu policajnú stanicu. Pracovník súkromnej bezpečnostnej služby, ktorý ju strážil, sa cítil byť ohrozený na živote a vystrelil, pričom jedného miestneho obyvateľa zabil.
Líder Zjednotenej arabskej kandidátky v izraelskom parlamente Ajman Odeh povedal, že násilnosti sú výsledkom ťažkopádneho prístupu polície k arabskému obyvateľstvu.
“Policajti zabili ďalšieho arabského muža,” vyhlásil v izraelskom vojenskom rozhlase. “Policajti sa správajú k Arabom ako k nepriateľom, nie ako k občanom,” dodal.
Arabi tvoria pätinu izraelskej populácie. Majú plné občianstvo, ale bežne sa stretávajú s diskrimináciou napríklad v pracovnej oblasti alebo v bývaní. Často sa sťažujú, že majú postavenie druhotriednych občanov. Mnohí izraelskí Židia ich považujú za nelojálnych, pretože väčšina z nich sympatizuje s Palestínčanmi.
Polícia v poslednom čase zvýšila snahy zamedziť zločinnosti v arabských mestách a dedinách, osobitný dôkaz kladie na zhabanie ilegálnych zbraní.
Odeh poznamenal, že od smrtiacich zrážok medzi arabskými demonštrantmi a políciou v októbri 2000 zabili policajti 55 arabských občanov Izraela v porovnaní s iba štyrmi židovskými Izraelčanmi. “Žiaľ, polícia si neosvojila, že aj oni sú občanmi Izraela,” citovala ho tlačová agentúra AP.

ZDROJ >>

Komentujte :)