Bratislava 14. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Pracovná skupina môže začať pripravovať zmeny ústavného zákona o konflikte záujmov vrátane prísnejších majetkových priznaní. Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) totiž podpísal jej zriadenie. Tvorí ju 11 členov. Viesť ju bude podpredseda parlamentu Martin Glváč zo Smeru-SD. Potvrdil to predseda poslaneckého klubu SNS a člen pracovnej skupiny Tibor Bernaťák.
Ilustračné foto

Skupina bude podľa neho rokovať vo viacerých fázach, poslanci si povedia, čo je pre nich priechodné a čo nie. Bernaťák dúfa, že sa podarí nájsť zhoda.
Okrem Glváča a Bernaťáka je za koalíciu v skupine aj Miroslav Číž, Dušan Jarjabek (obaja Smer-SD), šéf poslaneckého klubu Mosta-Híd Gábor Gál a Peter Kresák (Most-Híd). Opozíciu zastupuje Martin Poliačik (SaS), predseda výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, pod ktorý ústavný zákon spadá. Ďalej Veronika Remišová z OĽaNO, Peter Pčolinský (Sme rodina), Miroslav Beblavý (nezaradený) a Ján Kecskés z ĽSNS.
Sprísnenie majetkových priznaní sa spomína už roky, zriadené boli viaceré pracovné skupiny. Jedna tvorila zmenu ústavného zákona o konflikte záujmov aj v minulom volebnom období. Hoci sa dohodla na zmenách, Smer-SD od nich odstúpil. Následne prišli ďalšie návrhy od opozície aj vládnej strany, ale ani jeden pre nedostatok hlasov neprešiel.
Poliačik už dávnejšie šéfa NR SR Danka žiadal o zriadenie komisie. Danko uviedol, že zmeny zákona by mohli byť známe túto jeseň. V auguste, kedy bola koalícia v kríze a SNS prichádzala s rôznymi požiadavkami, Danko oznámil, že SNS bude na rokovaní Koaličnej rady (25.8.) žiadať prísnejšie pravidlá pre zverejňovanie majetkových priznaní verejných funkcionárov. Koalícia o tom neskôr neinformovala.
Danko tvrdí, že sa zmenám zákona nebráni, súčasná právna norma má podľa neho “veľa nezrovnalostí z hľadiska identifikácie majetku”. Za potrebné považuje sledovanie majetkových prírastkov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.