Bratislava 21. júna 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Koľko zarobili vrcholní predstavitelia štátu z vykonávania verejnej funkcie a koľko z podnikania? Odhaľujú to nedávno zverejnené daňové priznania za rok 2017. Informácie sú zverejnené na stránke Národnej rady SR.

Na snímke prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska (v popredí) vystupuje so správou o stave Slovenskej republiky v pléne Národnej rady SR v Bratislave 13. júna 2018.

Najvyšší ústavný činiteľ, prezident SR Andrej Kiska. Jeho najväčší príjem však tvoria dividenty, ktoré mu vyniesli 261 288 eur. Prezident si minulý rok uplatnil paušálne náhrady vo výške 15 933 eur. Podľa zverejnených informácii vlastní rodinný dom v Poprade a kontroverzný pozemok vo Veľkom Slavkove, ktorý je predmetom súdneho sporu. Kiska je tiež spoločníkov v dvoch spoločnostiach s ručením obmedzeným a jednej akciovej spoločnosti, má tiež akcie v investičnom fonde.
 
Byt, chata ale aj hypotéky
Peter Pellegrini, ktorý je premiérom a v sledovanom roku 2017 zastával funkciu podpredsedu vlády pre investície, zarobil z výkonu verejnej funkcie 39 689 eur , čo spolu s paušálnymi náhradami 11 673 eur tvorí takmer 52-tisíc eur. V  majetkovom priznaní nemá zverejnené žiadne ďalšie príjmy. Podľa týchto dát však vlastní viacero nehnuteľnosti ako byt v Banskej Bystrici, rekreačná chata v obci Králiky, pozemky v Lukavici a Radvani. Premiér tiež priznal splácanie dvoch hypotekárnych úverov.

Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini

 
Vinice i podielové listy
Bývalý predseda vlády Robert Fico v uplynulom roku zarobil ako predseda vlády 45 050 eur spolu s 12 914 eur v paušálnych náhradách. Líder Smeru-SD má podľa priznania vo vlastníctve chatu v obci Malé Leváre a vinice v  Bratislave. Priznal tiež osobný automobil, podielové listy či stavebné sporenie.

Na snímke predseda strany Smer-SD Robert Fico

 
Rodinné domy, hypotéky a výživné
Predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko mal príjmy z verejnej funkcie vo výške 30 310 eur, paušálne náhrady 16 620 eur a ostatné príjmy 285 000 eur z predaja nehnuteľnosti. Danko tiež priznal vlastníctvo viac ako 20 pozemkov, bytu, rodinného domu a rozostavaného rodinného domu, dvoch automobilov, umeleckých diel a šperkov. Podľa majetkového priznanie tiež uhrádza úver, hypotéku a výživné.

Na snímke predseda Národnej rady SR Andrej Danko

 
Pozemky v Šamoríne či obchodný podiel
Podpredseda Národnej rady a šéf vládneho Mostu-Híd Béla Bugár uviedol príjem z výkonu verejnej funkcie 27 732 eur a ďalších 796 eur iných príjmov. Bugár podľa priznania vlastní pozemky v Šamoríne, Vrakuni, Kvetoslavove a Macove. Priznal aj osobný automobil, cenné papiere a obchodný podiel v spoločnosti BB&G.

Na snímke predseda strany Most-Híd Béla Bugár

 
Príjem z predaja nehnuteľnosti
Ďalší podpredseda parlamentu Martin Glváč (Smer-SD) mal v roku 2017 príjmy z výkonu verejnej funkcie 27 879 eur a 16 620 v paušálnych náhradách. Uviedol tiež príjem z predaja nehnuteľnosti v hodnote 659 232 eur. Má tiež pozemky v Senci, na Donovaloch a byt v chorvátskom Zadare. Glváč takisto priznal vlastníctvo automobilov, umeleckých diel, drahých kovov a virtuálnych mien.

Na snímke podpredseda parlamentu SR Martin Glváč (Smer-SD)

 
Byty i motocykel
Bývalý minister vnútra Róbert Kaliňák zarobil 41 435 eur a 11 674 v paušálnych náhradách. Podľa priznania tiež zarobil ďalších 249 402 eur z ostatných príjmov. Uviedol aj vlastníctvo dvoch bytov, garáže a motocykla.

Na snímke poslanec NR SR Robert Kaliňák (Smer-SD)

 
Dva byty a zlaté mince
Prezidentský kandidát Milan Krajniak zo Sme rodina uviedol príjem z výkonu verejnej funkcie 25 524 eur. Uvádza tiež, že je majiteľom dvoch bytov, ornej pôdy či zlatých mincí.

Na snímke Milan Krajniak, podpredseda opozičného hnutia Sme rodina

 
 
Príspevok Pozrite si, koľko v minulom roku zarobili slovenskí politici zobrazený najskôr Hlavné správy.