Pozrite si, čo u nás najvýraznejšie zdraželo

Bratislava 14. novembra 2017 (HSP/Foto:TASR-František Iván)

Štatistický úrad zverejnil vývoj inflácie na Slovensku za mesiac október. Medziročný rast cien je v súčasnosti na úrovni 1.7 %, zatiaľ čo v septembri zaznamenali infláciu 1,6 %. Zvyšovanie cien zapríčiňujú najmä drahšie potraviny.

Ilustračné foto

Inflácia na Slovensku meraná národnou metódou sa zvyšuje už štvrtý mesiac v poradí. V priemere za desať mesiacov tohto roka ceny vzrástli o 1,2 %. Medzimesačne sa ceny v októbri oproti septembru zvýšili o 0,3 %, kým v septembri oproti augustu rástli o 0,2 %, správ priniesla agentúra SITA.

Za stúpajúcimi cenami sú predovšetkým potraviny a nealkoholické nápoje. Tie sú oproti vlaňajšiemu októbru vyššie až o 6,2 %
Postupne sa zvyšujú aj ceny dopravy, medziročne o 2,6 %, ceny v reštauráciách a hoteloch medziročne stúpli o 2,5 %, ceny alkoholických nápojov a tabaku a zdravotníctva zhodne o 2,4 %, rekreácie a kultúry o 2,1 %, rozličných tovarov a služieb o 1,6 %, vzdelávania o 1,1 % a odevov a obuvi o 0,4 %.

Medzimesačné zdraženie
V porovnaní so septembrom sa v októbri zvýšili aj ceny odevov a obuvi o 1,6 %.

Zdraželi však aj potraviny a nealkoholické nápoje o 1,1 %, alkoholické nápoje a tabak o 0,5 %, zdravotníctvo a rekreácia a kultúra zhodne o 0,4 %, reštaurácie a hotely o 0,2 % a napokon aj bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá a vzdelávanie zhodne o 0,1 %.

Naopak klesli ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a ostatné palivá o 1 % a ceny nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domácnosti o 0,6 %. Na úrovni vlaňajška zostali ceny pôšt a spojov.

Medzimesačný pokles na druhej strane vykázali ceny v doprave o 0,3 %, rozličných tovarov a služieb o 0,2 %, za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domácnosti o 0,1 %. Na septembrovej úrovni zostali ceny za pošty a spoje.

Ešte vyšší rozdiel evidujú štatistici v medziročná jadrovej inflácii, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v októbri dosiahla 2,5 %, kým v septembri predstavovala 2,3 %.

Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v októbri 1,4 %. V septembri bola na úrovni 1,5 %. V medzimesačnom porovnaní bola jadrová inflácia v októbri vo výške 0,4 % a čistá inflácia bola na úrovni 0,2 %.

ZDROJ >>

Komentujte :)