Madrid 30. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrea Comas)
 
Ak súčasná španielska vláda uskutoční svoj zámer a exhumuje telesné pozostatky bývalého diktátora Francisca Franca, jeho pozostalí ich potom chcú pochovať v madridskej katedrále Almudena. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA

Kvety položené na hrobe bývalého španielskeho diktátora generála Francisca Franca v bazilike v Údolí padlých, mauzóleu pri meste El Escorial neďaleko Madridu

Ako vyplýva z listu Francovho vnuka adresovaného španielskemu ministerstvu spravodlivosti, ktorý v sobotu zverejnili španielske médiá, Francova rodina aj naďalej považuje plán súčasnej španielskej socialistickej vlády za “neústavný”.
Španielsky parlament pritom nedávno schválil návrh zákona, ktorý umožní exhumáciu bývalého diktátora a presun jeho pozostatkov z kontroverzného mauzólea, a to aj napriek pretrvávajúcemu nesúhlasu jeho príbuzných a sympatizantov.
Francovo telo bolo od jeho smrti v roku 1975 pochované v mauzóleu v Údolí padlých, ktoré sa nachádza severozápadne od Madridu. Generál Franco, ktorý vládol Španielsku železnou päsťou od konca občianskej vojny (1936-39) až do svojej smrti v roku 1975, je tam pochovaný v impozantnej bazilike vytesanej do steny hory.
Komplex postavený Francovým režimom v rokoch 1940-1959 ukrýva pozostatky približne 37.000 mŕtvych z oboch strán občianskej vojny, ktorú rozpútalo Francovo povstanie proti riadne zvolenej republikánskej vláde.
Vláda naznačila, že Francovo telo by mohlo byť exhumované koncom tohto roka a mauzóleum sa má následne zmeniť na “miesto zmierenia”. Okrem Francovej rodiny je voči danému rozhodnutiu aj konzervatívna Ľudová strana (PP), podľa ktorej “je nezodpovedné otvárať už zahojené rany”.
 
Príspevok Pozostatky diktátora Franca pochovajú v madridskej katedrále Almudena zobrazený najskôr Hlavné správy.