Dháka 24. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-A.M. Ahad)
 
Niekoľko stoviek ľudí si v utorok na jednom z predmestí bangladéšskej metropoly Dháka pripomenulo piate výročie zrútenia továrenskej budovy, pri ktorom zahynulo vyše 1100 ľudí. Pozostalí a priatelia obetí, ako aj odboroví aktivisti žiadali vyššiu peňažnú podporu pre postihnuté rodiny.

Na snímke pozostalí si pripomínajú obete nešťastia

V osemposchodovej budove Rana Plaza sa nachádzalo päť prevádzok na výrobu odevov pre západné módne značky. Majiteľa budovy Sohela Ranu a 40 ďalších osôb obvinila polícia zo zabitia z nedbalosti po tom, ako ho štyri dni po incidente zadržala. Podnikateľ však dosiaľ ešte nebol odsúdený, pripomína agentúra DPA.
Účastníci spomienky vyslovili požiadavky na dlhodobú zdravotnú starostlivosť pre preživších, z ktorých mnohí stále trpia rozličnými telesnými komplikáciami a traumou. Až 80 percent zamestnancov budovy tvorili ženy vo veku 18-20 rokov. Príčinou nešťastia boli konštrukčné chyby a nepovolená nadstavba o tri poschodia.
“Päť rokov uplynulo, ale my stále trpíme. Mnohí z nás zúfalo potrebujú pomoc,” uviedla na zhromaždení jedna z bývalých šičiek, ktorá prežila zrútenie budovy na predmestí Savar, približne 20 kilometrov od Dháky. Zúčastnení položili na mieste incidentu kvetiny, niektorí držali fotografie obetí a čierne zástavy na znak smútku.
Bangladéš, po Číne druhý najväčší výrobca odevov na svete, po tejto tragédii prijal rozsiahle bezpečnostné opatrenia. Pátranie po obetiach a ich vyťahovanie z ruín sa skončilo po troch týždňoch.
 
Príspevok Pozostalí v Bangladéši si pripomenuli piate výročie zrútenia továrenskej budovy zobrazený najskôr Hlavné správy.