Paríž/Haltern 24. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ina Fassbender,Markus Schreiber)

Približne 500 pozostalých obetí havárie lietadla nemeckej spoločnosti Germanwings so 150 ľuďmi na palube, s ktorým vo francúzskych Alpách zámerne havaroval jeho druhý pilot, sa dnes pri príležitosti druhého výročia tejto tragédie zišlo v katedrále vo francúzskom meste Digne-les-Bains na ekumenickej zádušnej omši

Rodinní príslušníci, ktorí si to želali, mohli následne navštíviť aj miesto havárie na vrchu vypínajúcom sa nad dedinou Le Vernet.

Riaditeľ Gymnázia Josepha Königa Ulrich Wessel stojí pred pamätnou tabuľou s menami 18 obetí z tejto strednej školy v západonemeckom meste Haltern 24. marca 2017, ktorí zahynuli presne pred dvoma rokmi pri leteckej katastrofe vo francúzskych Alpách. Stredná škola stratila 16 študentov a dvoch pedagógov pri marcovom páde dopravného lietadla Airbus A320. Vracali sa z výmenného pobytu v Španielsku

Smútočné spomienkové podujatie sa dnes uskutočnilo aj v nemeckom meste Haltern, odkiaľ pochádzalo 14 žiakov a dve učiteľky miestneho gymnázia.

Ulrich Wessel, riaditeľ tamojšieho Gymnázia Josepha Königa, kritizoval skutočnosť, že otec pilota Andreasa Lubitza zvolal na dnes tlačovú konferenciu, kde spochybnil závery oficiálnej správy, podľa ktorej jeho syn spáchal samovraždu. Wessel to považuje za “provokáciu a urážku rodičov”.

Airbus A320 nízkonákladovej spoločnosti Germanwings, vracajúci sa z Barcelony do Düsseldorfu, havaroval vlani 24. marca 2015 o 10.41 h po tom, ako sa druhý pilot Andreas Lubitz zamkol sám v kokpite a lietadlo následne naviedol do masívu francúzskych Álp.

Otec pilota Germanwings: Môj syn v čase havárie netrpel depresiami

Pilot lietadla spoločnosti Germanwings, ktoré pred dvoma rokmi havarovalo vo francúzskych Alpách, v tom čase netrpel depresiami a nemal dôvod páchať samovraždu. V deň druhého výročia havárie to dnes vyhlásil otec druhého pilota Andreasa Lubitza.

Ilustračné foto

Podľa zistení vyšetrovateľov Andreas Lubitz spôsobil haváriu Airbusu A320 zámerne, čo dali do súvislosti s jeho depresiami a samovražednými sklonmi. Podľa otcových slov sa však Lubitz z psychických problémov, ktorými trpel šesť rokov pred haváriou, plne zotavil.

“Náš syn v čase havárie netrpel depresiou,” zdôraznil na dnešnej tlačovej konferencii otec Günther Lubitz, čím spochybnil oficiálne závery vyšetrovania. Podľa neho bol Andreas v tom čase opäť plný životnej sily a radosti.

Günther Lubitz zároveň obvinil médiá z toho, že nepravdivo vykreslili jeho syna ako “psychologicky nestabilného masového vraha”.

Otec zdôraznil, že Andreasove opakované návštevy u lekárov vôbec nesúviseli s jeho psychickým stavom, ale s očnými problémami.

Airbus A320 nízkonákladovej spoločnosti Germanwings, vracajúci sa z Barcelony do Düsseldorfu, havaroval vlani 24. marca 2015 o 10.41 h. Podľa zistení vyšetrovateľov sa druhý pilot sa zamkol sám v kokpite a lietadlo následne naviedol do masívu francúzskych Álp.

Francúzsky Úrad vyšetrovania a analýz pre bezpečnosť civilného letectva (BEA) tvrdí, že v Lubitzovom tele sa zistili stopy antidepresívnych liečiv Citalopram a Mirtazapine, ako aj lieku na spanie Zopiclone.

Vyšetrovanie potvrdilo, že v minulosti trpel závažnými depresiami, pričom iba niekoľko dní pred incidentom na internete hľadal spôsoby spáchania samovraždy.