Moskva 19. marca (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Dmitri Lovetsky)
 
Misia pozorovateľov z krajín Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ) považuje nedeľné prezidentské voľby v Rusku za legitímne, transparentné a v súlade s pravidlami politickej súťaže. Podľa agentúry TASS to v pondelok v Moskve oznámil predseda pozorovateľskej misie SNŠ Viktor Guminskij, podľa ktoré sa prezidentské voľby v Rusku konali v súlade s platnými volebnými zákonmi.

Ilustračné foto

Transparentnosť práce volebných komisií vyzdvihla aj misia pozorovateľov Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO). Jej generálny tajomník Rašid Alimov v pondelok na tlačovej konferencii v Moskve dodal, že pozorovatelia SCO prichádzali do volebných miestností bez toho, aby bola ich misia vopred avizovaná alebo odsúhlasovaná s výkonnými alebo zastupiteľskými orgánmi. Vo vykonaní pozorovateľskej misie im nikto nebránil.
Štáb ruského opozičného politika Alexeja Navaľného však pritom prišiel s tvrdením, že počas nedeľných prezidentských volieb v Rusku došlo k tisícom prípadom porušenia zákona o voľbách. Navaľného tím tvrdí, že viacerým pozorovateľom komisie bránili v účasti pri sčítavaní hlasov.
Predsedníčka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Ella Pamfilovová však v pondelok na tlačovej konferencii v Moskve vyhlásila, že ÚVK momentálne neregistruje žiadne sťažnosti na závažné porušenie volebného zákona počas nedeľného hlasovania.
Neskôr však Pamfilovová informovala o anulovaní výsledkov z piatich volebných miestností v troch subjektoch Ruskej federácie. Medzičasom sa objavili správy o ďalších dvoch podobných prípadoch.
Ústredná volebná komisia v pondelok na základe výsledkov spracovania 99,83 percenta protokolov z volebných komisií oznámila, že pri sčítaní hlasov vedie Vladimir Putin, ktorého kandidatúru podporilo v nedeľných voľbách 76,6 percenta voličov.
 
Príspevok Pozorovatelia Spoločenstva nezávislých štátov a Šanghajskej organizácie pre spoluprácu považujú voľby v Rusku za transparentné zobrazený najskôr Hlavné správy.