Brusel/Amsterdam 17. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alastair Grant)
 
Holandský premiér Mark Rutte vyzval v pondelok svojich spoluobčanov, aby nedopustili vypuknutie chaosu, aký podľa neho postihol Britániu v súvislosti s odchodom z Európskej únie. Informoval o tom spravodajský server DutchNews.nl

Na snímke Mark Rutte

Premiér sa na Holanďanov obrátil prostredníctvom celostránkového inzertného článku v denníku Algemeen Dagblad (AD).
Holandsko podľa Rutteho nesmie opustiť svoje politické tradície, v ktorých zohráva dôležitú úlohu koaličné vládnutie a snaha o kompromis. Súčasnú prosperitu krajiny prirovnal k vzácnej váze.
“Toto vlastníctvo je jemné a krehké. Môže sa ľahko rozbiť. Vidíme príklady spoločností, kde túto vázu rozbili. Pozrite sa na Britániu. Politici a ľudia tam zabudli, čo spoločne dosiahli. Teraz zápasia s chaosom,” uviedol Rutte.
DutchNews.nl upozornil, že premiérov otvorený list bol zverejnený pred marcovými provinčnými a májovými senátnymi voľbami. Rutteho koaličná vláda by podľa očakávaní mala prísť o tesnú väčšinu kresiel v dolnej komore parlamentu. Ak k tomu skutočne dôjde, bude sa musieť opierať o podporu opozičných strán.
Server Dutchnews.nl v tejto súvislosti poukazuje na roztrieštenosť holandskej politickej scény. V posledných parlamentných voľbách z roku 2017 sa do parlamentu dostalo až 13 strán. Vlaňajšie rokovania o vytvorení súčasnej štvorstrannej vládnej koalície trvali preto bezprecedentne dlho, až sedem mesiacov.
Rutteho vláda má krehkú väčšinu jedného kresla v oboch komorách holandského parlamentu.
Príspevok “Pozor na vázu”: Holandský premiér vyzval spoluobčanov, aby nedopustili chaos ako v Británii zobrazený najskôr Hlavné správy.