Sofia 12. júna 2018 (HSP/Foto: TASR/AP-Kerstin Joensson)
 
Bulharské úrady v pondelok oznámili, že kravu nazvanú Penka, ktorá nevedomky prekročila hranice EÚ do Srbska, napokon neutratia. Informuje agentúra AFP

Ilustračné foto

“Laboratórne analýzy kravy, ktoré sa zdržiavala v Srbsku 15 dní a prekročila hranicu (do Bulharska), sú negatívne na všetky testované choroby,” vyhlásila v pondelok bulharská agentúra pre bezpečnosť potravín. Jej hovorkyňa Jekaterina Stoilova dodala, že tak “nebude utratená a do konca tohto týždňa sa vráti do svojho stáda”.
Prípad bulharskej kravy Penky, ktorá sa vybrala “za hranice EÚ”, sa stal svetoznámym po tom, ako jej majiteľ Ivan Haralampiev zo západobulharskej dediny Kopilovtsi spustil žiadosť o pomoc pri jej záchrane. Penka odišla zo svojho stáda v bulharskej dedine Mazarachevo 12. mája a strávila viac ako dva týždne v Srbsku, až kým ju miestni nespoznali podľa označenia na ušiach.
Pri jej prenesení naspäť domov došlo k porušeniu prísnych pravidiel EÚ týkajúcich sa dovozu živých zvierat z tretích krajín, ktoré si vyžadujú rozsiahlu byrokraciu potvrdzujúcu, že zviera je po zdravotnej stránke v poriadku.
Majiteľovi Haralampievovi chýbali práve tie potrebné doklady na povolenie o Penkin návrat, a úradom musel potvrdiť, že ju do niekoľkých dní utratí. Ale on namiesto toho začal s výzvou do televízie, aby ju zachránil, čím si získal celosvetové sympatie. Vytvorenú internetovú petíciu adresovanú inštitúciám EÚ do pondelka podpísalo viac než 30 750 ľudí, vrátane bývalého člena skupiny Beatles Paula McCartneyho. Z Penky sa stala “najslávnejšia Bulharka” a niekto dokonca napísal báseň popisujúcu jej odyseu putovania.
Bulharské orgány pre bezpečnosť potravín dodávajú, že to nie je ojedinelý prípad, keď sa na územie Bulharska dostali zvieratá zo Srbska či Macedónska a vedú sa rozhovory s týmito krajinami o riešení týchto záležitostí.
O Penke sa diskutovalo aj počas tlačovky na pôde Európskej komisie v piatok s hovorkyňou komisie o klíme Annou-Kaisou Itkonenovou, ktorá musela odpovedať na mnohé otázky novinárov o kravke, ktorá ani nevedela, aký rozruch vlastne urobila.
 
Príspevok Pozitívny zvrat v prípade bulharskej kravy, ktorá postavila do pozoru úrady EÚ zobrazený najskôr Hlavné správy.