Los Angeles 14. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jeff Chiu)

Celkove 36 mŕtvych a najmenej 5700 zničených budov hlásili v piatok v súvislosti s rozsiahlymi lesnými požiarmi, ktoré vyčíňajú v severnej časti amerického štátu Kalifornia. Agentúra AP o tom informovala s odvolaním sa na vyhlásenia tamojších predstaviteľov.
Lesné požiare vyčíňajú na severe amerického štátu Kalifornia

Podľa najnovších údajov v severnej Kalifornii stále zápasia so 17 veľkými požiarmi, proti ktorým nasadzujú vyše 9000 hasičov, využívajúcich cisternové lietadlá, vrtuľníky a viac ako 1000 vozidiel. Oblastným hasičským zborom pomáhajú kolegovia z iných amerických štátov, ale aj z Kanady či Austrálie.
Hovorca kalifornského úradu lesného hospodárstva a požiarnej ochrany Daniel Berlant zhodnotil situáciu slovami, že vzhľadom na počet obetí a zničených budov ide o najhoršiu katastrofu svojho druhu v dejinách Kalifornie. Šéf tamojšieho úradu civilnej ochrany Mark Ghilarducci však vyhlásil, že v boji proti plameňom sa podarilo dosiahnuť “veľký pokrok”.
Najhoršie zasiahnutý okres Sonoma plánuje v sobotu navštíviť kalifornský guvernér Jerry Brown.
Odhaduje sa, že pre sériu požiarov v severnej Kalifornii muselo opustiť svoje domovy približne 90.000 obyvateľov. Vyšetrovatelia sa snažia objasniť príčinu vzniku týchto požiarov, ktorou mohlo byť strhnutie či skratovanie elektrických vedení v dôsledku prudkého vetra z noci na minulý pondelok.
Dym z lesných požiarov zamoril aj oblasť Sanfranciského zálivu, kde veľké znečistenie ovzdušia spôsobilo prerušenie vyučovania na školách, ako aj meškanie a rušenie letov pre zhoršenú viditeľnosť.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.